Lääne-Eesti saarte okupeerimine sakslaste poolt

kaardile

29. september 1917

Soovides sundida Venemaad sõlmima eraldirahu, otsustas Saksa väejuhatus kiire operatsiooniga vallutada Lääne-Eesti saared.

Pärast Riia langemist 1917. aasta augustis oli Eestis suurendatud küll Vene vägede hulka, kuid see ei suutnud Lääne-Eesti saari sakslaste ootamatu löögi eest kaitsta.

29. septembril 1917 tegid Saksa väed laevastiku toel dessandi (pildil) Saaremaale Tagalahes. Kogu Vene kaitsesüsteem löödi puruks ning 8. oktoobriks oli Saare-, Muhu- ja Hiiumaa vallutatud. Muhule paisati viimasel hetkel ka kaks 1. eesti polgu pataljoni, kuid needki ei suutnud sakslasi peatada. 1600 eestlast langes hoopistükis vangi. Järgneva nädala jooksul osutas Balti laevastik Saksa laevadele Suure Väina ning Soela piirkonnas veel siiski ägedat vastupanu.


1917. aasta novembris algas Eestis kiire riigivarade ja Tallinna suurtööstusettevõtete evakueerimine Venemaale, millega koos lahkus suur hulk peamiselt vene rahvusest töölisi. Mandri-Eesti kaitsmiseks toodi Lääne-Eestisse veelgi uusi väeosi, mis kasvatas lõppkokkuvõttes sõdurite hulga Eesti alal 200 000 meheni.

Sakslaste uued sõjalised operatsioonid ajasid ärevusse ka eesti rahvuslased, kuna sakslaste sissetung muutus üha tõenäolisemaks. Eesti rahvast kutsuti jääma oma kodumaale, Petrogradi saadeti protest Vene vägede omavoli vastu. Pealinnas arenesid aga sündmused omasoodu ning 1917. aasta oktoobri lõpus toimus Venemaal ja ka Eestis järjekordne riigipööre, kus võimule tulid enamlaste partei juhitud tööliste ja soldatite nõukogud. Eesti Maanõukogu saadeti 1917. aasta novembris laiali.

Allikad: Allikad: Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Tartu: Ilmamaa, 2005
Õie Elango, Ants Ruusmann ja Karl Siilivask. Eesti maast ja rahvast: Maailmasõjast maailmasõjani. Tallinn: Olion, 1998
Eesti ajalugu: kronoloogia. Tallinn: Olion, 2007
Eesti ajaloo atlas. Tallinn: Avita, 2006.                                                                                                 

Allikad: (pildid) http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7f/Bundesarchiv_Bild_146-1977-101-42%2C_Beladen_eines_Landungsbootes.jpg 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • näitus
  • nool
  • sadam
  • tulease