Saare-Lääne vaenus 1532–1536

kaardile

november 1532

1532. aasta lõpus valisid oma senise piiskopiga tülli läinud Läänemaa vasallid ja Saare-Lääne toomkapiitel oma uueks piiskopiks Riia peapiiskopi koadjuutori Wilhelmi. Ent senine piiskop Reinhold von Buxhoeveden keeldus võimust loobumast ja taandus Saaremaale, mis jäi temale ustavaks.

Teised Liivimaa jõud Wilhelmi valimist heaks ei kiitnud, eriti oli selle vastu tema „vaimulik isa", Riia peapiiskop. Ordu jäi seevastu äraootavamale seisukohale ning esialgu näis koguni, et Plettenberg võib Wilhelmit teatud tingimustel koguni toetada. 1533. aasta märtsis sõlmisidki koadjuutor ja ordumeister omavahel Võnnu liidu, mis tagas Wilhelmile küll toe piiskopikoha taotlemisel, kuid teisalt pidanuks ta loobuma Liivimaa-välise abi otsimisest. Enamik ordu liikmetest oli aga ka sellise liidu vastu ning vahepeal ähvardas Plettenbergi koguni tagandamine nooremate orduvendade poolt.

Pärast seda aga, kui selgus, et ka paavsti tugi kuulub Buxhoevedenile, loobus ka Plettenberg Wilhelmi toetamast. 1534. aasta veebruaris toimunud Viljandi maapäeval sõlmisid Liivimaa seisused liidu Buxhoevedeni toetuseks ja sama aasta sügisel pidigi Wilhelm Läänemaalt lahkuma. 1536. aasta juulis loobus ta ka ametlikult kõigist oma taotlustest Saare-Lääne piiskopitoolile.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud
  • kohus
  • maja
  • mõis
  • politsei
  • ring