Kroonika oletatav kirjutamise aeg

kaardile

1224

Kroonika sisu põhjal võib suhteliselt kindlalt öelda, et selle käsikiri valmis pärast Tartu linnuse vallutamist ristisõdijate poolt 1224. aasta suvel, sest kuni selle ajani teab Henrik sündmusi ette, näiteks Tartus langenud vürst Vjatško (Vetseke) puhul mainib ta seda juba mitu aastat varem seoses tema pagemisega Koknesest. Ilmselt tahtiski Henrik Tartu vallutamisega oma kroonikale punkti panna, sest sellele järgneb pidulik lõppsõna. Seejärel tulev Saaremaa vallutamise kirjeldus on kroonikasse lisatud hiljem, kuid tõenäoliselt veel 1227. aasta jooksul.

Omaette küsimus on, millistel motiividel Henrik oma kroonika kirjutas. Tihti on viidatud võimalusele, et see oli mõeldud ristisõjaaruandena paavsti legaadile Modena Wilhelmile (Guillelmus), kelle Liivimaa-kaaskonnas arvatakse Henrikut olevat aastatel 1225-1226 viibinud.

Samuti on pakutud, et Henrik kirjutas selle piiskop Alberti või koguni Mõõgavendade ordu tellimusel. Viimane võimalus on küll pigem teoreetiline, sest tema kroonika on selgelt piiskopimeelne ja ordu tegevust tauniv. Ise põhjendas Henrik oma kroonika kirjutamist sellega, et mitmed tema kaaslased seda temalt palusid ning ta isegi ei soovinud, et ristisõja käik unustuse hõlma vajuks.

Millisel eesmärgil kroonika kirjutati, jääb seega ebaselgeks, kuid igal juhul on tegemist väga hea ja põhjaliku allikaga 13. sajandi Eesti ja kogu Baltikumi ajaloost, ilma milleta oleks tänased teadmised Liivimaa ristisõja käigust väga napid.

Allikas: Henriku Liivimaa kroonika = Heinrici chronicon Livoniae. Tallinn: Eesti Raamat, 1982.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kirik
  • kivid
  • kohus
  • nool
  • raamatukogu
  • sadam