Ilmub Jaan Krossi romaan „Kolme katku vahel“

kaardile

1970

Aastatel 1970-1980 ilmunud romaani „Kolme katku vahel" võib pidada üheks parimaks ja ka mahukaimaks eesti ajalooromaaniks. Jaan Kross kujutab selles kroonik rasketest oludest Tallinna eliidi hulka tõusnud eestlase Balthasar Russowi võitlusi enda ja teistega ning kujutab samas usutavalt ja paeluvalt ka kroonikut ümbritsenud 16. sajandi õhkkonda. Mõistagi ei saa romaani võtta aga ajaloolist tõde esitavana: tõestatud pole ju krooniku eesti päritolugi, mis on aga romaani kandvaks teljeks.

Lisaks on Kross teadlikult moonutanud ka teisi ajaloolisi tõsiasju, tuues Russowi näiteks 1560. aasta talupoegade ülestõusu juurde, ehkki ta tegelikult toona Saksamaal õppis, samuti venitades tema surma mitme päeva peale, et luua vajalik dramaatiline efekt ja muud sarnast. Siiski on Krossi kujutluspilt Russowist muutunud Eestis suhteliselt valdavaks ning seetõttu on laialdaselt levinud ka arvamus, et Russow oli kindlasti eestlane. See põhjustas 1980. ja 1990. aastatel vaidlusi ajaloolaste ja kirjaniku vahel, mis ei saanudki aga kuskile viia, sest ühed lähtusid ajaloolisest tõest ja allikatest, teine aga kirjaniku intuitsioonist.

Krossi romaani teise osa põhjal on valminud ka film „kolme katku vahel", kus Russowit kehastab Georg Ots.

Allikas (foto): http://www.nlib.ee/html/digi/rmt_ill/autorid/klar_c/Kolme_katku_vahel/b/GEA_5669_007.jpg

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • haud
  • lasteaed
  • mõis
  • NB
  • politsei
  • raamatukogu
  • ülikool