Taani müüb Põhja-Eesti Saksa ordule

kaardile

1346

Taani kuningad olid Põhja-Eesti müümist plaaninud tegelikult juba pikemat aega. Provints oli riigiga väga lõdvalt seotud ja kohalikel vasallidel, kes moodustasid Harju-Viru ja hiljem Eestimaa rüütelkonna, olid väga laiad privileegid.

1330. aastateks oli Taani riik sattunud lagunemisohtu, sest mitme aasta vältel polnud riigil kuningat ja mitmed valdused olid teistele valitsejatele panditud.

Riigi taastaja Valdemar IV Atterdag (võimul alates 1340) otsustas kitsastest oludest väljatulemiseks Eestimaa maha müüa.

1343. aastaks olid läbirääkimised mitme osapoolega käimas, kui puhkes Jüriöö ülestõus. Seda kasutas ära Liivi ordu, kes marssis Eestimaale sisse ja võttis lühikese ajaga kõik tähtsamad linnused enda kontrolli alla. Nõnda ei jäänudki Valdemar IV-l tegelikult muud üle, kui müüa Eestimaa ordule. 1346. aastal ostis Saksa ordu selle ära ning andis 1347. aastal Liivi ordu valitsemise alla. Sellega oli esimene pikem Taani aeg Eestis lõppenud.

Allikas: Sulev Vahtre. Jüriöö: [1343. aasta ülestõus]. Tallinn: Eesti Raamat, 1980.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • näitus
  • nool
  • raamatukogu
  • ring
  • tulease