Johann Pulga roll Saare-Lääne vaenuses.

kaardile

1530

1530. aastal, kui uueks Saare-Lääne piiskopiks valiti piiskop Alberti suguvõsa esindaja, toomdekaan Reinhold von Buxhoeveden, algas tüli. Buxhoevedenit peetakse tavaliselt jäigalt katoliiklusele truuks olevaks, kes seetõttu luterlust toetava Läänemaa rüütelkonna, eriti aga selle liidri Georg von Ungerniga läbi ei saanud.

Siiski olid tüli põhjused ilmselt mujal kui usus, sest peagi läks uus piiskop tülli ka enamjaolt katoliikliku toomkapiitliga, sealhulgas Pulgaga. Georg von Ungerni juhitud opositsioon valis 1532. aasta novembris uueks piiskopiks Brandenburgi markkrahvi, Preisimaa hertsogi venna Wilhelmi.

Pulk osutus üheks olulisemaks Ungerni ja Wilhelmi toetajaks kapiitli poolelt, ent samas ei lõiganud ta täielikult läbi ka suhteid piiskop Buxhoevedeniga. Ta aitas Wilhelmil ja Ungernil sobitada suhteid Saksa-Rooma riigi vaimulike ning paavsti lähikondlastega, kuid ise väga aktiivselt Buxhoevedeni vastu ei tegutsenud. 1533. aasta järel selguski, et Wilhelm ei suuda Saare-Lääne piiskopkonda enda kätte saada ja 1534. aastal lahkus ta Läänemaalt. Toomkapiitel vandus uuesti truudust Buxhoevedenile ja erinevalt vasallidest, kes said kaela suured trahvid, säilitasid toomhärrad oma positsiooni. Ka Johann Pulk suutis Buxhoevedeniga ära leppida ning säilitas oma ametikohad.

Johann Pulgaga võib seotud olla ka Läänemaalt Saare-Lääne vaenuse ajal Rootsi saadetud poliitilise sisuga pooleldi eestikeelne kiri. Pulga seotust sellega on oletanud eesti ajaloolane Jüri Kivimäe. Ent kirja sisu ei paljasta siiski, kes täpselt oli kirja autor ja miks see kirjutati.

Allikas: Eesti ajalugu elulugudes: 101 tähtsat eestlast, lk-d 20-21.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • haud
  • kirik
  • kivid
  • maja
  • nool