Vilmsi kõne "Estonia" kontserdisaalis

kaardile

04. juuni 1916

1911. aastal, kohe pärast ülikooli lõpetamist, alustas Vilms Tallinnas advokaadipraktikat. Esialgu oli ta advokaadi abi, hiljem avas ta oma kontori. Vilms osales ka jätkuvalt aktiivselt ühiskondlikus elus, toimetades 1912-1913 Eesti suurima ajalehe Päevaleht õigusteaduslikku lisa ja alates 1917 ka poliitikalisa ning juhtis vabameelset radikaalset noort intelligentsi koondavat Eestimaa Rahvahariduse Seltsi.

Samuti juhtis ta Tallinnas Haritlaste Klubi (Intelligentide Klubi) juures moodustatud autonomistide rühma, kus arutleti lähemalt Eesti autonoomia võimaluste üle.

4.juunil 1916 pärisorjuse kaotamise 100. juubelile pühendatud pidulikul kõnekoosolekul "Estonias" esitaski just Vilms esimesena avalikult Eesti rahvusautonoomia mõtte, mida ta oli juba 1915. aasta detsembris propageerinud ka Ühenduse kinnisel koosolekul.

 Samal ajal pidas Vilms Päevalehe veergudel ägedat sõnasõda nii Postimehe ringkonna kui vasempoolsete sotsiaaldemokraatidega, süüdistades esimest tagurlikus rahvusterviku käsitluses (Postimehe ringkonna jaoks oli eesti rahvas üks tervik, milles domineeriva osa moodustas talupoegkond, Vilmsi arvates pärssis selline vanameelne suhtumine rahvuse kultuurilist ja poliitilist arengut).

Armu ei leidnud tema sule all ka Konstantin Pätsi ja Tallinna Teataja ringkond, keda Vilms materdas sakslasi kummardava järeleandmispoliitika pärast maaomavalitsuse reformimise küsimuses. Vilmsi enese vaated olid samaaegselt nii rahvuslikud kui ka sotsiaaldemokraatlikud, hiljem rajas ta nendele ideedele tuginedes Radikaalsotsialistliku Erakonna, mis nimetati peagi ümber Tööerakonnaks.

 

Allikas: Eesti ajalugu elulugudes: 101 tähtsat eestlast. Tallinn: Olion, 1997, lk-d 130-131.

Foto: http://www.laidoner.ee/projektid/4/1_1s.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • haud
  • kool
  • lasteaed
  • näitus
  • NB
  • tuletorn
  • ülikool