Kärkna kloostri esmamainimine

kaardile

1234

Kärkna ehk Valkena (Falkenau) klooster asus Tartu lähedal Amme jõe suubumisalal Emajõkke. Selle rajamise täpne aeg pole teada, tõenäoliselt leidis see aset 1220. aastate lõpus. Nõnda võib olla tegemist ka Eesti vanima kloostriga. 1234. aastal põletasid aga rüüsteretkel olevad venelased selle maha. See on ka kloostri esimene kindel maining. Peagi klooster taastati ning selle õitseaeg oli 14.-15. sajandil. Kloostris asusid tsistertslased, kellele olid tähtsaimateks tegevusteks palvetamine ja töötamine. Seetõttu oli klooster ka majanduslikult väga aktiivne: sel olid põllumaad, loomakarjad ja aiamaad, kus kasvatati erinevaid ürte, marju ja viljapuid. Ehkki klooster elas edukalt üle reformatsiooni tuleku Liivimaale 1520. aastatel (maapiirkondades muutus esialgu väga vähe), sai sellele saatuslikuks Liivi sõda. 1558. aastal vallutasid venelased Tartu piiskopkonna ja küüditasid suure osa kloostri elanikest, sealhulgas selle viimase abti ja Tartu piiskopi Hermann II. Klooster jäi kasutuseta ja hakkas lagunema. Sellele sai saatuslikuks ilmselt 18. sajand, kui Tartusse hakati massiliselt rajama kivimaju ning klooster muutus populaarseks kivimurru kohaks. Tänapäeval on sellest säilinud vaid üksikuid müürijuppe, kuid kloostrist endast väga palju teada ei ole, sest arheoloogilisi väljakaevamisi pole seal toimunud.

Allikas: Jaan Tamm. Eesti keskaegsed kloostrid = Medieval monasteries of Estonia. Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastus, 2002.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik