Maamiilitsa Vaiksaare Jaagu kõne

kaardile

11. jaanuar 1807

Talupoegade maaväkke kutsumine oli kohaliku võimu jaoks paljuski riskantne ettevõtmine.

Näiteks 11. jaanuaril 1807 pidas Vaiksaare Jaak Sindi kõrtsis pärast Pärnus maamiilitsasse astumist kõne kohalikele talupoegadele, kus ta kutsus neid kõiki ühinema maamiilitsaga, et siis üheskoos saksad minema ajada ja jääda ootama prantslasi, kes nad vabastaks.

1807. aasta märtsi alguses korraldati ajutine maakaitsevägi ümber mobiilseks maamiilitsaks üldsuurusega 201 075 meest ning see jagati polkudeks, pataljonideks ja roodudeks. Eesti- ja Liivimaa mobiilse maamiilitsa liikmed koondati väljaõppeks Tallinna ning Tartusse. Teenistusse nimetatud mehed vabastati teotööst ja pearahamaksust, samuti hakkasid nad saama palka.


25. juunil 1807 sõlmisid Venemaa ja Prantsusmaa Tilsiti rahu ning maakaitseväeks polnud seejärel enam vajadust. 26. septembril saadeti see laiali, ent suurem osa miilitsateenistusse kutsutud meestest võeti nekrutitena regulaarväkke. Nõnda sattus Balti kubermangudest sõjaväeteenistusse neli kuni viis korda rohkem mehi kui tavaliselt.

Allikas: Eesti ajalugu. IV, Põhjasõjast pärisorjuse kaotamiseni. Tartu: Ilmamaa. 2003


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kõrts
  • nool
  • sadam