Hummuli lahing

kaardile

18. juuli 1702

Pärast ebaõnnestumist Erastvere all asus Schlippenbach uude peakorterisse Sangastesse ning püüdis Liivimaale hankida täiendavaid kaitsevägesid. See aga ebaõnnestus, sest Karl XII käskis kõikidel Rootsist ja Soomest saabunud täiendustel ühineda enda juhitud vägedega, mis suundusid Leetu ja Poolasse.

Niisuguses olukorras julges Venemaa uuesti Liivimaad rünnata: juuli alguses 1702 valmistusid Šeremetjevi 18 000 meest uueks suureks sõjakäiguks.

Schlippenbach koondas oma üksused, keda oli kokku üle 7000 mehe, oma peakorterisse Sangastesse, kust taanduti parematele positsioonidele üle Väikese Emajõe lääne poole Hummuli mõisa. Hävitati jõge ületav sild, mille Vene väed aga kiiresti ära parandasid.


18. juulil 1702 toimus Hummuli lahing, kus tulemuse otsustas taaskord Vene vägede arvuline ülekaal ja Vene jalaväepolkde ja suurtükiväe turmtuli, mille toel ajas Vene ratsavägi Rootsi ratsaväe põgenema. Rootslased kaotasid koos vangilangenute ja desertööridega 3500-3700, venelased hinnanguliselt 1000-1500 meest.

Juba 1701. aastal oli alustatud suure rüüstesõjaga, kus eriti rängalt sai kannatada Tartu ümbrus. Suurematest linnadest siiski hoiduti, kuid mitmed väikelinnad ja alevid (Rakvere, Paide, Viljandi, Põltsamaa) tehti maatasa.

1703. aastal korraldati Ida- ja Lõuna-Eestisse veelgi suurem rüüsteretk, millega kaasnes äge mõisate ja külade põletamine, elanike tapmine ja vägistamine ning vangivõtmine.

Kaasa võeti ka kariloomi ja hobuseid. 1702.-1703. aastal vallutasid Vene väed Ingerimaa, lõigates seeläbi ära ka Baltimaade maismaaühenduse Soomega. Sõjas hävitatud Nyeni (Nevanlinna) kohale hakkas Peeter I rajama uut Venemaa pealinna Peterburi.

Allikad: Eesti ajalugu. IV, Põhjasõjast pärisorjuse kaotamiseni. Tartu: Ilmamaa. 2003
Eesti ajaloo atlas. Tallinn: Avita, 2006.                                                                                                     
Allikas (foto): http://www.mois.ee/vilj/hummuli.shtml 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • mõis
  • nool
  • sadam