Moskva ettepanek Eestisse baaside rajamiseks

kaardile

22. september 1939

Eesti välisminister Karl Selter (pildil) sõitis Moskvasse, et allkirjastada Eesti jaoks tähtis väliskaubandusleping Nõukogude Liiduga.

Kohapeal selgus, et Vjatšeslav Molotov seob uut kaubalepet otseselt Eesti nõustumisega rajada oma territooriumile Nõukogude sõjaväebaasid, mis taheti ametlikult vormistada kahepoolse vastastikuse abistamise paktina.

Molotov väitis, et Eesti neutraliteet on ohtu seadnud Nõukogude sõja- ja kaubalaevastiku Läänemerel ning Leningradi linna julgeoleku. Seda kinnitavat "Orzeli" põgenemine Tallinnast. Samuti avaldas ta arvamust, et Nõukogude Liidust on võrreldes 1920. aasta taguse ajaga saanud majanduslikult ja sõjaliselt suurriik, mille huvidega tuleb teistele arvestada.

25.-26. septembril arutas NSVL-i nõudmisi Eesti valitsus ja parlamendikomisjonid. 

1939. a. septembrikuu lõpul, 25. septembril, meie tolleaegne välisminister K. Selter, kes oli kutsutud Moskvasse majandus- ja kaubanduslepingule alla kirjutama, kuid leidis seal ees alla kirjutada ühele hoopis teistsugusele saatuslikule lepingule, tuli äkki tagasi. Tulles Moskvast sõitis ta otse Riigikogusse, Toompeal, kuhu olid vahepeal kogunenud Riigivolikogu ja Riiginõukogu juhatused, koosseisus: R.V. Esimees J. Uluots, abiesimehed D. Anderkopp ja O. Pukk; R.N. Esimees Mihkel Pung, abiesimehed Maurer ja Lauri ning mina kui tolleaegse peasekretäri asetäitja (viimane lamas haiglas raske kopsupõletikuga). Nii sattusin nende raskete päevade keerisesse, olles olnud 1½ aastat Riigivolikogu sekretäri kohal. Koos K. Selteriga tuli ka E.V. Peaminister K.Eenpalu - seega, meid oli 9 meest.
Selterit vaadates oli näha, et ta oli mures ja kõigile oli selge, et tal oli olnud palju magamata tunde seljataga.

J. Uluots avas koosoleku ja sõna sai K. Selter, kes oli vahepeal lauale oma ette asetanud võrdlemisi väikese formaadiga lehekesed, vast pool tavalisest kirjapaberist, õhukesed paberid, masinakirjaga kirjutatud. Selgus, et need lehekesed olid lepingu tekst, milles Nõukogude Vene nõuded baaside saamiseks ja ka nn. vastastikkuse abistamise pakti sõlmimiseks. Sellega pidi olema väga kiire - ühenduses Poola allveelaeva "Orzel" põgenemisega ja ka N.V. väidete järele nende laeva "Metallist" uputamisega Soome lahes. (allikas: Peeter Malveti kõne Eesti Vabariigi 58-nda aastapäeva tähistamisel Vancouveris, Kanadas, 1976.aastal)

Otsustati saata Moskvasse edasistele läbirääkimistele delegatsioon, kuhu kuulusid Karl Selter, August Rei, Jüri Uluots ja Ants Piip.Uued kõnelused toimusid 27.-28. septembril. Nõukogude Liit käitus läbirääkimistel üleolevalt ja äärmiselt kategooriliselt. Nõukogude sõjalaevad ja lennukid rikkusid Eesti Vabariigi mere- ja õhupiiri. Kõnelustel toonitati, et Eesti on rahvusvahelises isolatsioonis.

Oma sõjalise jõu näitamiseks ning läbirääkimistel parima tulemuse saavutamiseks oli septembris 1939 Eesti idapiirile koondatud suured jõud: üle 136 000 punaväelase, 1535 suurtükki, 1474 soomukit ja umbes 600 sõjalennukit. Neile lisandus veel merevägi. 26. septembril kirjutas kaitse rahvakomissar marssal Kliment Vorošilov käskkirja, mille kohaselt pidi 29. septembril algama võimas ja kiire pealetung Eestile.

Siiski lubati mitte puutuda Eesti suveräänsust, riikliku korda, põhiseadust ega majandussüsteemi, rääkimata kommunistliku režiimi pealesurumisest. Alles pidi jääma senine valitsus, parlament, sise- ja välispoliitika ning sõjavägi.

 

Allikad: Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Tartu: Ilmamaa, 2005

Peeter Malveti kõne Eesti Vabariigi 58-nda aastapäeva tähistamisel Vancouveris, Kanadas, 1976.aastal
Eesti ajaloo atlas. Tallinn: Avita, 2006.                                                                                                  
Allikas (foto): http://www.hot.ee/vaikal/selter.jpg 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • auto
  • näitus
  • nool
  • sadam