Saksamaa kallaletung Nõukogude Liidule

kaardile

22. juuni 1941

Saksamaa rünnak Nõukogude Liidule 22. juunil 1941 oli sõjaline operatsioon koodnimetusega "Barbarossa".

Tegemist oli ennetava löögiga, sest Moskva ise valmistus samal ajal ründesõjaks Saksamaa vastu. Just seetõttu oli aga tagaplaanile jäetud igasugune kaitse organiseerimine ning sõja algus oli seega Punaarmeele tõeliseks katastroofiks:

Saksa väejuhatuse kolm armeegruppi lõid Nõukogude väed kõikidel rinnetel tagasi, kaotati tuhandeid riigipiiride vahetus läheduses olnud lennukeid, tanke ja muud sõjatehnikat koos hiiglaslike varustusladudega.

Punaväeosad killustati, paljud neist piirati sisse ja vangistati. Algas korratu taganemine.
Leningradi vallutamine ning Baltimaades asuva Punaarmee hävitamine tehti eesmärgiks kindralfeldmarssal Wilhelm von Leebi juhitud väegrupile "Nord".

Selle pealöök liikus läbi Kaunase, Väinalinna (Daugavpils) ja Pihkva Leningradi suunas, mistõttu armee peasuunast kõrvale jääva Eesti hõivamine polnud armeejuhtide jaoks prioriteet. Nõnda ei suunatud Eestisse suuremaid väeüksusi. 

Hoolimata Punaarmee juhatuse käsule jääda kaitsele Väina (Daugava) jõe joonel, jätkasid Nõukogude üksused taandumist ida ja põhja suunas. Nõukogude kindralid otsustasid Põhja-Läti ja Lõuna-Eesti lahinguteta loovutada ning jääda kaitsele Pärnu-Viljandi-Emajõe liinil.

 Allikad: Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Tartu: Ilmamaa, 2005
Eesti ajaloo atlas. Tallinn: Avita, 2006.                                                                                                       

Allikas (pilt): http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/03/Bundesarchiv_Bild_101I-209-0090-28,_Russland-Nord,_Infanterie_und_Panzer_35t.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • näitus
  • nool
  • sadam