Saksa vägede edasitung

kaardile

21. juuli 1941

Saksa Wehrmacht'i üksused jõudsid 7.-8. juulil 1941 Mõisaküla-Ikla kandis Eesti piirile.

Punaarmeele täiesti ootamatult sisenesid juba 8. juulil esimesed Saksa väeosad Pärnusse ning sama päeva õhtul jäeti maha Viljandi.

9.-10. juulil vallutasid sakslased ka Lihula, Virtsu ja Märjamaa, katkestades niimoodi saartel asuvate punaväelaste ühendustee mandriga.

Ka Kagu-Eestis ei kohanud Saksa üksused mitte mingisugust vastupanu: juba 8.-9. juulil siseneti kohalike rahvuslike jõudude vabastatud Valka ja Võrru ning hõivati Petseri.

12. juulil sisenes Wehrmacht Tartusse, kuid Emajõe kaitseliinil käisid ägedad lahingud veel kaks nädalat, kus eelkõige suurtükituli põhjustas linnas ülisuuri purustusi (pildil Tiigi tänav).

Juuli keskpaigas saabusid Eestis tegutsevatele Punaarmeele appi värsked reservüksused, kelle toel Saksa pealetung ajutiselt peatati. Sakslased paisati tagasi Märjamaa ja Põltsamaa alt, 18. juulil tegid Saaremaal paiknevad Nõukogude üksused eduka dessantoperatsiooni ning võtsid tagasi Virtsu. Rinne stabiliseerus 21. juulil Audru-Pärnu-Jaagupi-Vändra-Türi-Põltsamaa-Emajõe joonel.

Allikad: Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Tartu: Ilmamaa, 2005
Eesti ajaloo atlas. Tallinn: Avita, 2006.                                                                                                       

Allikas (pilt): http://y.delfi.ee/norm/103447/5864002_GK4Ejr.jpeg 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • näitus
  • nool
  • sadam