Lõuna-Eesti ristimine

kaardile

august 1215

Pärast eestlaste kolme maleva manöövri luhtumist ägenesid järsult latgalite ja orduvendade rünnakud Ugandi maakonnale. Piirkond rüüstati nii põhjalikult, et ugalastel ei jäänud üle muud, kui läkitada oma saadikud Riiga rahu paluma.

Kuna ugalaste rahusoov mõjutas otseselt ka sakalaste julgeolekut, ilmusid nemadki rahusobituseks Riiga.

Rahu tingimuseks seadsid sakslased Sakala ja Ugandi ristimise ning sellega viimased ka nõustusid.          1215. aasta suve lõpul ja sügise alguses korraldasidki nii piiskopi kui ka ordu esindajad Lõuna-Eestis suurema ristimise, mis ulatus Navesti jõe ning Emajõe piirini. See viidi läbi aga vaid osaliselt, samuti ei julgenud sakslastest preestrid "teiste eestlaste metsikuse tõttu" Eestimaal veel lõplikult paigale jääda.

Samal ajal valmistusid Riia kõrged aukandjad teekonnaks peatselt algavale Lateraani kirikukogule Rooma. Üheksa kogega algas meresõit Ojamaa poole, kuid juba järmisel ööl satuti tormi kätte ning oldi sunnitud randma Saaremaal.

Sellest teada saanud, ilmus kogesid piirama määratu hulk saarlaste laevu, mis tõkestasid randumiskoha. Alles kahe nädala pärast õnnestus sakslastel piiramisrõngast välja murda ja avamerele pääseda.

Allikad: Sulev Vahtre. Muinasaja loojang Eestis: vabadusvõitlus 1208-1227. Tallinn: Olion. 1990
Eesti ajaloo atlas. Tallinn: Avita, 2006. 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kirik
  • kivid
  • maja
  • ring
  • sadam
  • tulease