Sakslaste sõjakäigud Põhja-Eestisse ja võiduristimine taanlastega

kaardile

märts 1220

Sakslased, liivlased ja latgalid koos endale allutatud eestlastega ründasid 1219. aasta teises pooles Järva ja Viru maakondi.

Mõlemate maakondade vanemad nõustusid rahu tingimusel ristimisega ning andsid sakslastele pantvange. 1220. aasta alguses korraldati uus sõjakäik Harjumaa vastu.

Järvamaal Kareda küla all sattus sakslaste ja latgalite vägi kokku aga hoopis saarlastega, kes olid otsustanud tulla järvalasi sakslastele alistumise pärast karistama. Seni tublilt võitlevad saarlased suudeti puruks lüüa.

Liivlastest ja mandrieestlastest koosnev vägi Kareda lahingus ei osalenud, vaid liikus otse Harjumaale, kuhu tulid pärast saarlaste hävitamist ka sakslased ning latgalid. Varbolased saatsid oma vanemad sakslaste juurde läbirääkimisele ning ristimise lubamise ja pantvangide andmise järel sõlmiti rahu.

Harjumaal puutusid sakslased esimest korda otsesemalt kokku ka taanlastega ning selgus, et Schleswigis antud lubadusi tõlgendasid osapooled erinevalt. Taanlased väitsid, et hoolimata sakslaste panusest Eestimaa hõivamisel on Liivimaa piiskopid Eestimaa tervenisti Taanile kinkinud.

Niisugused väited ajendasid 1220. aastal Eestimaa põhjaosas niinimetatud võiduristimise alustamist, kus taani ja saksa preestrid püüdsid kiirkorras ristida võimalikult paljudes eri Eesti piirkondades võimalikult paljusid inimesi, hävitades sealjuures eestlaste pühi hiiekohti.

Pildil Friedrich Ludwig von Maydelli gravüür "Misjonärid raiuvad maha eestlaste hiiepuid" (1842) Tartu Ülikooli raamatukogu kunstikogust.

Allikad: Sulev Vahtre. Muinasaja loojang Eestis: vabadusvõitlus 1208-1227. Tallinn: Olion. 1990
Eesti ajaloo atlas. Tallinn: Avita, 2006.                                                                                                    Allikas (pilt):
http://www.utlib.ee/ekollekt/bskunst/image/l047_2.jpg 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kirik
  • kivid
  • maja
  • ring
  • sadam
  • tulease