Rootslaste avantüür Lihulas

kaardile

08. august 1220

Taanlaste ja sakslaste kemplemisest jäi kõrvale Läänemaa ning seda otsustas ära kasutada Rootsi kuningas Johan I Sverkersson. Rootslaste huvi Läänemere idarahvaste ristimise vastu oli suur ning lisaks soomlaste alistamisele otsustati nüüd osaleda veel ka ristisõjas eestlaste vastu.

1220. aasta kevadsuvel maabus kuningas koos oma hertsogitega (jarlid) Lihula linnuse all. Kohe alustati hoogsa ristimise ja kirikute ehitamisega ning käidi ka läbirääkimistel taanlastega. Sakslastele rootslaste ettevõtmine küll ei meeldinud, kuid mingit vaenutegevust nende vastu ei alustatud. Peagi lahkus kuningas oma väega Läänemaalt, jättes Lihulasse vaid 500-mehelise garnisoni.

Rootslaste tegevus Läänemaal polnud aga kaugeltki meeltmööda naabermaakonnas elavatele saarlastele ning 8. augustil 1220. aastal saabuski suur saarlaste laevastik Lihulasse. Rootslased piirati sisse ja sunniti ägedas võitluses alistuma. Linnus süüdati põlema ning suur osa rootslastest tapeti.

Nõnda oli rootslaste katse Eestimaal kanda kinnitada lõppenud täieliku läbikukkumisega, Rootsi ei sekkunud enam aktiivselt Liivimaa asjusse järgmised kolmsada aastat.

Allikad: Sulev Vahtre. Muinasaja loojang Eestis: vabadusvõitlus 1208-1227. Tallinn: Olion. 1990
Eesti ajaloo atlas. Tallinn: Avita, 2006.                                                                                                   

Allikas (pilt): http://et.wikipedia.org/wiki/Pilt:Lihula_2.JPG 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kirik
  • kivid
  • maja
  • ring
  • sadam
  • tulease