Üle-eestiline vastuhakk

kaardile

veebruar 1223

Teade Taani linnuse alistumisest ja taanlaste minemaajamisest Saaremaal levis kulutulena üle terve Eestimaa ning õhutas kõikjal eestlasi vallutajatele vastu astuma.

1223. aasta alguses asuti Varbolas, Viljandis, Leoles, Järvamaal, Otepääl ja Tartus hävitama mõõgavendade garnisone ning foogte. Üle kogu maa korraldati paganausu toiminguid, mis kinnitasid ristiusust lahtiütlemist.

Ordurüütlite kaotused olid väga suured, lühikese ajaga tapeti ligi kolmandik rüütelvendadest. Pärast sakslaste mõrvamist läkitasid eestlased oma Venemaale saadikud rahu tegemiseks ja liidu sõlmimiseks. See ka õnnestus ning venelased saatsid oma sõjamehed Viljandisse, Tartusse ja teistesse Eestimaa linnustesse.

Asuti linnuseid kindlustama, õpiti ehitama kiviheitemasinaid ning käsitsema ambusid. Sakslastega vahetati pantvange - niiviisi said eestlaste vanemad tagasi oma pojad, keda sakslased olid aastaid kasutanud survevahendina.

Koos läänemaalaste, varbolaste, järvalaste ja virulastega asuti taaskord piirama Tallinna, kuid tulutult. Taanlased tegi õnnestunud väljasööstu ning piirajad sunniti taanduma. Märtsis 1223 tungisid sakslased koos liivlaste ja latgalitega Sakalasse. Piirati Viljandi ja Leole linnuseid, kuid neid vallutada ei suudetud. See-eest rüüstati hoolega Nurmekundet ning maksti eestlastele kätte sakslaste tapmise eest.

1223. aasta kevadel võtsid eestlased ette suurema sõjakäigu liivlaste ja latgalite alale. Maad rüüstati hoolega, kuid siis hakkasid orduväed eestlasi jälitama. Ümera silla jurues peeti äge lahing, mis jäigi eestlaste vabadusvõitluse viimaseks välilahinguks. Eestlased panid Henriku sõnul vapralt vastu, kuid löödi lõpuks ikkagi puruks ning sunniti taganema.

Allikad: Sulev Vahtre. Muinasaja loojang Eestis: vabadusvõitlus 1208-1227. Tallinn: Olion. 1990
Eesti ajaloo atlas. Tallinn: Avita, 2006.                                                                                                   

Allikas (pilt): A. Mäesalu, T. Lukas, M. Laur, T. Tannberg. Eesti ajalugu I, Avita 1997 lk 48


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kirik
  • kivid
  • maja
  • ring
  • sadam
  • tulease