Harju-, Viru- ja Järvamaa alistamine

kaardile

jaanuar 1224

Juba 1223. aasta lõpul olid rüütelvennad teinud sõjaretke Järvamaale. Läbirääkimistel Järva vanematega tõotasid viimased kinni pidada oma varasematest kokkulepetest sakslastega.

Uus sõjakäik Harju- ja Järvamaale korraldati 1224. aasta alguses, kui asuti piirama hästi kaitstud Lohu linnust. Piiramisel kasutati nii piiramistorni kui kiviheitemasinaid ning kahe nädala pärast andsid kaitsjad alla.

Linnus rööviti paljaks ja pandi põlema, kuid kaitsjatel lubati vabalt lahkuda. Võetud vangid anti aga üle taanlastele, mis tõendab, et sakslased tunnustasid Harjumaa kuulumist Taanile. Väiksemad ristisõdijate sõjasalgad võisid piirata ka lähedalasunud Keava linnust.

Edasi suundus sakslaste vägi Järvamaale, kus võeti vastu järvalaste ja virulaste rahukinnitused ja pantvangid. Nõnda oli ainsaks eestlaste käes olevaks kantsiks mandril jäänud veel Tartu linnus, kuhu oli juba 1223. aasta lõpupoolel 200 mehega saabunud Koknese vürst Vjatško.

Allikad: Sulev Vahtre. Muinasaja loojang Eestis: vabadusvõitlus 1208-1227. Tallinn: Olion. 1990
Eesti ajaloo atlas. Tallinn: Avita, 2006.                                                                                                    

Allikas (pilt): http://www.kohilakylad.ee/loone_vaatamisvaarsus_linnus.jpg 

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kirik
  • kivid
  • maja
  • ring
  • sadam
  • tulease