Eestimaa jagamine ja Modena Wilhelm

kaardile

1225

1224. aasta sügiseks oli kogu Mandri-Eesti ristisõdijate käes. Üle kogu Eestimaa tuldi rahusoovidega Riiga. Juba enne Tartu vallutamist olid piiskop Albert ja ristirüütlid Eesti omavahel ära jaganud: piiskopile pidi saama Läänemaa, ordule Sakala ning Lihula piiskopile Hermannile Ugandi. Viimane seadis end sisse Otepääl ning asus läänistama Ugandi kihelkondi oma kaaskondlastele.

Järgnevalt sai piiskopi residentsiks ja Toomkiriku ning toomkapiitli asukohaks Tartu, mis andis edaspidi nime kogu piiskopkonnale.

Mõõgavennad kindlustasid end samal ajal lõplikult Viljandi linnuses, ametisse seati kihelkonnapreestrid. Eestlased kohustusid maksma kümnist. Kesk-Eesti pisimaakondadest sai ordu endale veel Nurmekunde, Mõhu ja Vaiga põhjaosa. Selle lõunaosa läks aga Tartu piiskopile.

1225. aasta kevadel jõudis värskelt alistatud Liivi- ja Eestimaale paavsti legaat Modena piiskop Wilhelm (Guglielmo, Guillelmus). Ta viis end kurssi kohalike oludega, külastas vastselt ristitud rahvaid ning püüdis lahendada tüliküsimust taanlaste ja sakslaste vahel Põhja-Eesti pärast: relvastatud kokkupõrge kahe osapoole vahel puhkes juba 1225. aasta sügisel.

Segadused lahendas Wilhelm paavstile alluva vaheriigi moodustamisega Lääne-, Harju-, Järva- ja Virumaast, mille asehalduriks määras ta oma kaplani magister Johannese (Giovanni). 1226. aasta kevadel lahkus Wilhelm Liivimaalt, tema loodud puhverriik aga lagunes peagi.

Allikad: Sulev Vahtre. Muinasaja loojang Eestis: vabadusvõitlus 1208-1227. Tallinn: Olion. 1990
Eesti ajaloo atlas. Tallinn: Avita, 2006.                                                                                                   

Allikas (pilt): A. Mäesalu, T. Lukas, M. Laur, T. Tannberg, Eesti ajalugu I, Avita 1997 lk. 54


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kirik
  • kivid
  • maja
  • ring
  • sadam
  • tulease