Algab Leedu-Moskva sõda

kaardile

1499

1499. aastal puhkes pärast aastatepikkuseid pingeid taas Leedu ja Moskva suurvürstiriigi vaheline sõda. Varasemates mõõduvõtmistes oli Moskva peale jäänud ja Leedult mõningaid valduseid ära võtnud. Nüüd puhkes sõda aga Leedu suurvürsti Aleksandrase abielu pärast Moskva kolleegi Ivan III tütrega. Nimelt püüdis Aleksandras oma naist katoliiklusesse sundida, mis Ivanile aga vastuvõetamatu oli. Pinged kasvasid kiiresti ja oeagi oligi taas riikide vahel sõjaseisukord.

Liivimaal tekitas puhkenud sõda vastakaid tundeid. Ühelt poolt võisid liivimaalased kergendatult hingata, et ka pärast sõja lõppu Rootsiga ei saa venelased oma peajõude nende vastu saata, kuid teisalt kulges sõda algusest peale Moskvale väga soodsalt ning tekkis oht, et Ivan III vallutab Ida-Leedu, misjärel ka Polotski linn koos Väina jõe ülemjooksuga tema kätte langeb. See oleks Liivimaale tähendanud sisuliselt seda, et Moskva piirid ulatuvad Liivimaani ka lõuna poolt. Sellist olukorda tahtis Wolter von Plettenberg kindlasti vältida. Nõnda alustasid leedulased ja liivimaalased peagi liiduläbirääkimisi. Liivimaa sai viimaks võimaluse minna sõtta Moskvaga, varasemad kõnelused Venemaa-vastaseks liiduks Taani ja Rootsiga olid juba läbi kukkunud.

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud
  • ring
  • tulease