Markkrahv Wilhelmist saab Riia peapiiskopi koadjuutor

kaardile

05. oktoober 1530

Hohenzollernide dünastiasse kuuluva markkrahv Wilhelmi Liivimaale saabumine on seotud sellega, et 1520. aastatel algas Liivimaal kõigepealt reformatsioon, mille tõttu 1526. aastal Liivimaa seisused otsustasid kõrgeima võimu anda ordumeister Wolter von Plettenbergi kätte, et see neid segaduste ajast välja juhiks.

See otsus tähendas aga ka Riia peapiiskopi positsiooni nõrgenemist, millega 1528. aastal sellele kohale tõusnud Riia kodanik Thomas Schöning ei tahtnud sugugi leppida. Seetõttu hakkas tõsikatoliiklasest peapiiskop endale otsima välistoetust, mille ta paradoksaalsel kombel leidis just protestantide leeri kuuluvalt Preisimaa hertsogilt Albrechtilt.

Albrecht oli viimane Saksa ordu kõrgmeister Preisimaal, kes oli 1525. aastal protestantlusesse üle läinud ning oma valdused Preisimaal sekulariseerinud (ilmalikuks valduseks muutnud). Hertsog Albrecht pakkus Schöningule, et too võtaks enda koadjuutoriks (abiliseks ja järeltulijaks) hertsogi venna, markkrahv Wilhelmi. Wilhelm oli näiliselt katoliiklane, tegelikult aga toetas sama tugevalt uut usku kui Albrecht ise. Schöning nõustuski Wilhelmi koadjuutoriks saamisega 1529. aasta septembris.

Liivi ordu oli aga Albrechti ja Schöningu plaanile igati vastu ning püüdis Wilhelmi maaletulekut kõikvõimalikel viisidel takistada. Kuid Riia peapiiskopil õnnestus hankida plaanle paavsti toetus ning ka teised Liivimaa piiskopid kaldusid pigem Schöningu leeri.

Seetõttu sai võimalikuks, et 1530. aasta septembris saabus Wilhelm otamatult kiiresti Liivimaale ja võttis 5. oktoobril Riia peapiiskopkonna seisustelt truudusvande, misjärel ta saigi koadjuutoriametisse asuda.

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kirik
  • kivid
  • kohus
  • nool
  • tuletorn