Maasilinna foogtkonna saaga

kaardile

1562

Maasilinna foogtkond, mis kontrollis kolmandikku Saaremaast ja poolt Hiiumaast, asus endise Saare-Lääne piiskopkonna valduste keskel. Kohe pärast piiskopkonna endale saamist oli hertsog Magnus hakanud endale himustama ka Maasilinna.

Alates 1561. aastast kuuluski tegelik võim seal Magnusele, kuigi ametlikult vormistati see foogt Heinrich Lüdinghausen-Wulffiga sääraselt, nagu oleks tegemist ajutise kaitse alla võtmisega. 1562. aastal aga, kui Liivi ordu oli likvideeritud ja nõnda ka Maasilinna foogtkonna eksistents äärmiselt kahtlaseks muutunud, otsustas Taani foogtkonna otseselt Magnuse muude valdustega liita. Päevakorras oli nii Kuramaa piiskopkonna ehk Piltene stifti vahetamine Kuramaa hertsogiks saanud Gotthard Kettleriga Maasilinna vastu, mis ametlikult veel tema valitsuse alla kuulus. Lõpuks otustati aga asju ajada foogtkonnas reaalselt valitsenud foogt Lüdinghausen-Wulffiga. Too oli müümisega päri, kuid soovides hinda üles ajada, võttis konkureeriva hinnapakkumise ka Rootsilt. Lisaks sai Wulffist kuni foogtkonna müügi realiseerumiseni Taani ametnik, formaalselt sai temast 1563. aasta juunis koguni Taani kõigi Liivimaa-valduste asehaldur; ehkki reaalselt oli tal võim ainult Maasilinna üle.

Maasilinna ordulinnuse rekonstruktsioon.

Et 1563. aastal puhkes aga Taani ja Rotosi vahel Põhjamaade Seitsmeaastane sõda, siis jäi ostu-müügi tehing venima ja lõpuks ilmselt ei teostunudki. 1568. aastal lahkus sõja tõttu vaesunud Heinrich Wulff Saaremaalt ning Maasilinna piirkond langes rootslaste kätte. Alles 1574. aastal, kui Magnus oli juba Saaremaalt lahkunud, said taanlased endise foogtkonna endale.

Allikas: Andres Adamson. Hertsog Magnus 1540-1583: tema elu ja aeg. Tallinn: Argo, 2005.

Pilt: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/et/8/8e/Maasi5.jpg

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud
  • kohus
  • maja
  • nool
  • politsei
  • ring
  • sild
  • tulease