Magnusest saab Ivan Julma vasall

kaardile

1570

Juba 1569. aastal oli Ivan Julm otsustanud sõjategevust Liivimaal taasalustada; 1560. aastast alates polnud ta seal uusi vallutusi korraldanud. Nüüd aga plaanis ta Rootsilt Põhja-Eesti vallutada. Selleks oli tal vaja aga Liivimaa-sisest abilist, kelleks hästi näis sobivat hertsog Magnus: ta tuli Taanist, millega Venemaal konflikte polnud ja võis kaasa tõmmata ka suure hulga sakslastest mõisamehi.

Seetõttu alustas tsaar oma esindajate kaudu Magnusega juba 1569. aasta lõpul läbirääkimisi. Ambitsioonikas hertsog otsustaski riskida ning siirdus 1570. aasta märtsis Venemaale. Selleks ajaks olid küll nii Poola kui ka Kuramaa valitsejad teda hoiatanud, et ta venelastega tegemist ei teeks, kuid tema Taani kuningast vend vaikinud, millest Magnus võis välja lugeda, nagu polnuks temal Venemaa-plaani vastu midagi. Sama lootis ka Ivan Julm, kes unistas koguni Taaniga liidu sõlmimisest.

1570. aasta mais jõudis hertsog Magnus Moskvasse, kus ta kihlati algul Ivani sugulase Jevfimija, kui too aga suri, siis Jevfimija õe Mariaga. Lisaks sõlmiti Magnuse ja Ivani vahel leping, millega hertsogist sai tsaari vasall ja "Liivimaa kuningas".

Esialgu koosnes tema kuningriik küll ainult Põltsamaa lähedastest aladest, kuid ambitsioonikas Magnus lootis, et kui Põhja-Eesti vallutatakse, liidetakse ka need alad tema võimu alla. Viimane siiski ebaõnnestus, sest Magnuse formaalsel juhtimisel toimunud ligi pool aastat kestnud Tallinna piiramine (1570-1571) lõppes tulutult.

Võib väita, et Magnuse ja Ivan Julma koostöö tõi vähemalt Saaremaale ja Taanile ka otsest kasu, kuna hoidis venelaste sõjategevuse sealt kuni 1570. aastate teise pooleni eemal ja sinna Eesti mandrilt sõdade eest põgenenud kaupmehed ja teised jõukad tegelased edendasid selle majandust.

Liit Venemaaga andis Magnusele ka võimaluse tõusta vähemalt ametlikult Vene-Liivimaa mõjukaimaks tegelaseks, samas aga rikkus see suhted teiste osapooltega. Viimaks ütles temast lahti ka vend Frederik, kes temalt 1573. aastal Saaremaa ära võttis. Magnuse Kuramaa-valduseid ei puutunud siiski keegi.

Allikas: Andres Adamson. Hertsog Magnus 1540-1583: tema elu ja aeg. Tallinn: Argo, 2005.

Pilt: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Vasnetsov_Ioann_4.jpg

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • näitus
  • nool
  • ring
  • tulease