Magnuse ja Ivan Julma tüli

kaardile

jaanuar 1577

1570. aastate teiseks pooleks oli selge, et tsaar Ivan Julm (pildil) ei kavatse Magnusele laialdasemaid valduseid anda. Magnus ei olnud suutnud end ilmselt tema silmis õigustada: ta polnud 1571. aastal suutnud vallutada Tallinna ning hiljem suuremat hulka sakslasi tsaari poolele tuua. Magnuski oli koostöös venelastega pettunud: ta valitses vaid Põltsamaa ja Karksi linnuseläänide üle ning Liivimaa kuninga tiitel tundus pigem mõnitusena.

Hiljemalt 1576. aastal alustas hertsog Magnus oma vana tuttava Gotthard Kettleri ja mõningate poola esindajate kaudu konsultatsioone pooltevahetuseks: Rzeczpospolita vasallina võis ta vähemalt kindel olla, et teda valitseja äkkviha tõttu piinarikas surm ei ähvarda.

1577. aasta alguses alustas Ivan Julm suurejoonelist vallutusretke, mis pidi kogu Liivimaa Venemaa võimu alla viima. Tallinna vallutamine ebaõnnestus siiski uuesti, kuid edukamalt läks Lätti sihitud retk: sisuliselt kogu Poola käes olnud Üle-Väina Liivimaa vallutati, venelaste salgad jõudsid koguni Riia alla. Samas läks tsaar hertsog Magnusega lõplikult tülli. Vastuolu puhkes Volmari (Valmiera) pärast, sest tsaar oli lubanud Magnusel mõningad linnused Koiva jõest põhja pool enda valdusesse võtta, lisaks veel Võnnu. Kuid kui Volmari linn hertsogile vabatahtlikult alistus, et venelaste rüüstamisest pääseda, siis ei suutnud Magnus kiusatusest ära öelda. Ta asus ümber Võndu, millest tegi enda pealinna, ning võttis vastu ka Volmari alistumise.

Seepeale vihastas tsaar aga meeletult, tungis Võnnu alla ning asus seda piirama. Viimaks otsustasid piiratud end mitte tsaari kätte anda ning lasid ennast suurtükitornis oleva püssirohuga õhku. Magnus oli end juba piiramise algul tsaarile vangi andnud, lootes nõnda tema viha ilmselt vaigistada, ent asjatult. Tsaar käskis Magnusel maksta 1577. aasta jõuludeks 40 000 ungari kuldnat ning lasi tal mitu päeva viletsates tingimustes Võnnu lähistel asuvas küünis vangis olla. Seejärel võttis tsaar hertsogi tagasiteele kaasa, kuid Moskvasse vangi siiski ei vedanud. Tartus lubas ta Magnusel koos naisega Karksisse naasta. Täielikult ärahirmutatud Magnus otsustas seejärel niipea kui võimalik, Poola poolele üle minna.

Allikas: Andres Adamson. Hertsog Magnus 1540-1583: tema elu ja aeg. Tallinn: Argo, 2005.

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud
  • maja
  • nool
  • ring
  • tulease