Tiefi valitsuse teine istung

kaardile

20. september 1944 kell 10:00

Järjekordsel Vabariigi Valitsuse koosolekul otsustas valitsus avalikult tegutsema asuda ning teha vastava Riigi Teataja trükkimisega ka teatavaks.

Ühtlasi otsustati avaldada Vabariigi Valitsuse deklaratsioon. Valitsus andis pühaliku vandetõotuse. Peamiselt arutati istungil Tallinna kaitsmise küsimust. Sõjaminister Holberg kirjeldas olukorda rindel ning teatas oma kavatsusest veel samal päeval Eestist lahkuda, soovitades sedasama ka teistele valitsuse liikmetele.

Seepeale määras valitsus kolonel Jaan Maide sõjavägede ülemjuhatajaks ning talle omistati kindralmajori auaste. Istungil viibinud kapten Karl Talpak nimetati Tallinna komandandiks.

Tegelikkuses sai valitsusele üha enam selgeks, et mingisugune Tallinna kaitsmise organiseerimine pole enam võimalik. Narva alt taanduvad Eesti üksused olid lahingutes segamini paisatud, nendega puudus igasugune arvestatav kontakt. Praktiliselt olematu oli kokkupuude ka admiral Pitka ja pitkapoistega, kes püüdsid koos Eesti sõduritega linnas omal käel Eesti Vabariiki taastada.

Sõjalise vastupanu võimatuse tõttu tuli kiirustada Riigi Teataja numbri (pildil) trükkimisega, sest muidu ei oleks valitsuse ametisse astumine olnud seaduslik. Selleks kasutati Eesti Tarbijate Kooperatiivi tubakavabriku trükimasinat, mida muidu kasutati tubakasaaduste pakendite trükkimiseks. Õhtusel valitsuse istungil otsustati Eestist lahkuda ning jätkata võitlust vaba Eesti eest eksiilis.

Allikad: Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Tartu: Ilmamaa, 2005
Mart Laar. September 1944: Otto Tiefi valitsus. Tallinn: Varrak, 2007                                                               

Allikas (foto): http://www.hot.ee/vaikal/teataja.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • mõis
  • politsei
  • tulease
  • tuletorn