Tiefi valitsuse viimane istung

kaardile

22. september 1944 kell 22:00

22. septembri õhtuks jõudsid kolmel autol Läänemaale Puise randa Tiefi valitsuse liikmed. Nende residentsiks sai Põgari-Sassi küla alguses asuv Tuuru baptistide palvemaja (pildil).

Sealsamas peeti hilisõhtul Vabariigi Valitsuse viimane koosolek. Peamiselt arutati seal põgenemisega seotud küsimusi.

Kui järgmise päeva õhtuks polnud Rootsist tellitud paat aga veel kohale jõudnud, hakati otsima uusi pääsemisvõimalusi. Puise rannas viibisid samal ajal põgenikena ka näiteks Friedebert Tuglas oma naise Eloga ning Paul Keres.

 Ainsa võimaliku pääseteena oli paar päeva avatud veel Rohuküla ja Virtsu sadamad, kuid selle kasutamine oleks tähendanud valitsuse liikmete langemist sakslaste kätte või vähemalt Saksa võimude kontrolli alla, mis oleks andnud vale signaali välismaailmale. Ainus reaalne võimalus oli järgneda presidendi kohusetäitjale Jüri Uluotsale Rootsi.

24. septembril polnud paat ikka veel kohale jõudnud, valitsust ähvardas kiirelt edasitungiva Punaarmee tõttu lõksujäämine. Valitsuse liikmed hakkasid seetõttu üksteise järel Puisest lahkuma. Mõned, nende hulgas Otto Tief, otsustasid tagasi pöörduda kodukohta. Ainsana jäi randa veel riigisekretär Helmut Maandi. Sealt suundus ta kõigepealt lähedalasuvale Tauksi saarele ning siis edasi laidudele. 29. septembril 1944 saabus lõpuks Rootsist saadetud kiirkaater, mille kohalejõudmist oli aeglustanud uue meeskonna komplekteerimine ning sõidukruvi vigastamine Hiiumaa juures.

Maandi oligi ainus Tiefi valitsuse liige, kes läände jõudis. Temaga ühes oli ka Tallinnas trükitud Riigi Teataja. Stokholmis viis Maandi Jüri Uluotsa kurssi Eestis toimunuga ning tutvustas talle valitsuse vastuvõetud otsuseid.

Allikad: Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Tartu: Ilmamaa, 2005
Mart Laar. September 1944: Otto Tiefi valitsus. Tallinn: Varrak, 2007

Allikad (fotod) http://farm1.static.flickr.com/135/326022898_04ccf5657b.jpg?v=0  http://www.cb.ttu.ee/~puise/vpinn/Baptisti.jpg 

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • mõis
  • politsei
  • tulease
  • tuletorn