Liivimaa ordu Vestfaali tiib võidab maiskondade tüli

kaardile

1441

Juba 15. sajandi esimestel kümnenditel oli alanud Liivi ordu iseseisvumine Saksa ordust. See kiirenes eriti pärast seda, kui Saksa ordu oli 1410. aastal kaotanud Tannenbergi (Grünwaldi) lahingu Poola-Leedu ühisväele ja pidanud seejärel sõlmima mitu alandavat rahulepingut, millega muuhulgas kaotati ka Saksa ja Liivi orduvalduseid ühendav Žemaitija (Leedu lääneosa).

Kõrgmeister sattus Poola ja Leeduga sõdides aina suuremasse hätta ning vajas seetõttu üha enam ka Liivi ordu abi. Too polnud aga sõdadest lõuna pool enam huvitatud, sest pärast Leedu uniooni Poolaga oli selge, et ordu ei suuda nüüd juba ristitud Leedut vallutada. Siiski osalesid Liivimaa ordumeistrid ka veel 1430. aastatel sõdades Leedus, kuid üldiselt kulgesid need ordule halvasti. Eriti negatiivne oli 1435. aastal, kui ordu Swienta jõe ääres täieliku kaotuse osaliseks sai, mis muuhulgas ka tema domineeriva positsiooni Liivimaal kukutas.

Järgmistel aastatel olid Liivimaa ordumeistrid üha tõrjuvamad igasuguse abi andmise osas Saksa ordule. Nad tahtsid ka kohaliku ordumeistri valimise korra muutmist, sest seni olid Liivimaa orduvennad esitanud kõrgmeistrile kaks meistrikandidaati, kelle hulgast valis meister endale sobivama. Et tolleaegses Liivi ordus oli kaks konkureerivat gruppi, vestfaallased ja reinimaalased, siis tulid meistrikandidaadid samuti neist kahest rühmitusest. Liivimaal olid ülekaalus vestfaallased, kuid Saksa ordu keskosas Preisimaal oli rohkem reinimaalasi. Seetõttu eelistas kõrgmeister reinimaalasi, mis Liivi orduharu vastasseisu temaga üha suurendas.

1438. aastal valisid liivimaalased enda ordumeistriks vestfaallase Heidenreich Vincke von Overbergi, kuid kõrgmeister kinnitas selleks hoopis reinimaalase Heinrich von Notlebeni. Vastasseis oli aga juba nõnda suur, et liivimaalased keeldusid kõrgmeistri otsust aktsepteerimast ning neid toetas sealjures ka Saksa orduharu meister. 1441. aastal oligi kõrgmeister sunnitud liivimaalaste valitud mehe ordumeistri ametisse kinnitama ja sestpeale polnud tal tegelikult enam sõnaõigust, kes Liivimaa orduharu meistriks saab.

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud
  • kohus
  • maja
  • nool
  • politsei
  • ring
  • sild
  • tulease