Sõlmitakse Võnnu liit

kaardile

01. aprill 1533

Markkrahv Wilhelm, kellel oli välistoetust tunduvalt rohkem vaja kui seaduslikul piiskopil Reinhold von Buxhoevedenil, alustas kohe pärast enda piiskopiks valimist aktiivset kampaaniat liitlaste leidmiseks. Kõige tähtsam oli aga enda kinnitada laskmine paavsti poolt. Esialgu loodeti Wilhelmi leeris, et paavst pole jõudnud Buxhoevedeni veel kinnitada, kuid peagi selgus, et see sai kinnituse juba 1532. aasta suvel.

Wilhelmi saadikute protestid aga paavsti otsust ei kõigutanud, peamiselt sellepärast, et neil ei jätkunud raha. Ka keiserlikus kammerkohtus jäi asi toppama. Kuid ootamatult õnnestus Wilhelmil endaga ajutiselt ühte paati meelitada Liivimaa ordu. Vana ordumeister Wolter von Plettenberg nõustus liitu sõlmima ilmselt seetõttu, et ära hoida kodusõja laienemine ja oht, et Wilhelmi liitlased välismaalt Liivimaa asjadese sekkuvad.

Ordule tundus toona ilmselt kõige ohtlikumana Taani kuningas Frederim I, kes oli mitmel korral rõhutanud Wilhelmi toetamist ja süüdistas pealegi ordut oma rivaali Christian II toetamises. Kindlasti lootis Plettenberg Wilhelmiga liitu sõlmides ka oma suhteid Taaniga parandada. Kolmanda osapoolena tuli liitu aga luterlik Riia linn, mis soovis vältida katoliikliku peapiiskopi võimu alla langemist ja millele ordumeister oli lubanud usuvabadust.

Kõik kolm osapoolt sõlmisid 1. aprillil 1533. aastal Võnnus liidu, mis välistas aga väljaspoolt Liivimaad sõjalise abi otsimise ning kuhu ka keisrit ega paavsti ei kaasatud. Tegemist oli selgelt ordupoolse hädakäiguga ja nagu peagi selgus, loobus ta sellest kohe, kui võimalus tekkis. Wilhelmile näis aga, et võitlus Buxhoevedeni vastu on juba võidetud enne, kui relvad kõnelema hakkasid. Ta lootis, et ordu toel saab tast peagi terve Saare-Lääne piiskopkonna isand.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kirik
  • kivid
  • kohus
  • nool
  • tuletorn