Riigiküla ja Siivertsi sillapeade hävitamine

kaardile

20. veebruar 1944

20. veebruariks 1944 saabus Narva rindele Eesti diviis, kellele tehti ülesandeks hävitada linnast põhjas asuvad Punaarmeelaste sillapead, kuhu venelased olid koondanud äärmiselt suured jõud.

20. veebruaril ründasid eestlaste üksused nii Riigiküla kui Vepsküla-Siivertsi platsdarme. 21. veebruariks õnnestus Riigi ja Siivertsi sillapead omavahel eraldada, kuigi vastaste tuli arvukatest suurtükipatareidest oli äärmiselt tugev.

Järgnevatel päevadel senine edu lakkas, kuid siis sai eesti sõdurite auküsimuseks hävitada Riigi platsdarm Eesti Vabariigi 26. sünnipäevaks 24. veebruaril. Vabariigi aastapäeva õhtuks olidki vaenlaste kaevikud vallutatud ning sillapea likvideeritud.

Nüüd võeti ette tunduvalt tugevamalt kindlustatud ja mehitatud Vepsküla-Siiversti sillapea. 1. märtsil alustati üldrünnakut ning päeva lõpuks õnnestus raskete kaotuste hinnaga vastaste kaitseliin oluliselt kokku suruda. Seejärel põrkuti aga punavägede äärmiselt visale vastupanule, mistõttu õnnestus see platsdarm lõplikult hävitada alles 6. märtsiks. Mõlema poole kaotused olid siinjuures ülisuured, kuid sillapeade vallutamine oli Punaarmee edasisele tegevusele ränk tagasilöök.

  • Allikad: Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Tartu: Ilmamaa, 2005
  • Mart Laar. Sinimäed 1944: II maailmasõja lahingud Kirde-Eestis. Tallinn: Varrak 2008
  • Allikas(foto) http://www.kool.ee/failid/miini.jpg 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • tulease