Ehitama hakatakse Tartu Toomkirikut

kaardile

1265

Tartu Toomkirikust sai IDa-Euroopa suurim sakraalhoone.

Tartu Toomkiriku ehitamise täpne algusaeg pole teada, kuid tõenäoliselt hakati seda rajama pärast linnamüüride valmimist 1262. aastal ehk 13. sajandi kolmanda veerandi lõpus.

Esialgu oli ilmselt tegemist väiksemamastaabilise kirikuga, kuid selle ehitamine jätkus läbi keskaja kuni 16. sajandi alguseni. Kiriku kõige viimaseks osaks olid ilmselt massiivsed läänetornid, millel oli ka kaitsefunktsioon.

Ehitusstiilis on märgata ka tsistertslaste ehituskunsti mõjutusi, nagu enamikkude keskaegsete Liivimaa kirikute ja linnuste puhul.

Valminud Toomkirik oli Ida-Euroopa suurim kirik ja tellisehitis. Kuid juba enne Liivi sõda oli katoliiklik kirik unarusse jäetud ning hakkas seetõttu lagunema.

Alles 19. sajandil võeti see uuesti asjalikumasse kasutusse, kui kiriku kooriosasse rajati Tartu Ülikooli raamatukogu. Praegu asub seal ülikooli ajaloo muuseum. Ka toomkiriku torne on remonditud ja nendel asuvad vaateplatvormid.

 

Allikad (fotod): http://www.ut.ee/INPAS/picture/toome.jpg http://static.panoramio.com/photos/original/7290800.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • haud
  • kirik
  • maja
  • nool
  • ring
  • tulease