Rajatakse Paide linnus

kaardile

1265

Paide linnust asus tõenäoliselt 1265. või 1266. aastal rajama ordumeister Konrad von Mandern. Ordulinnus rajati arvatavasti Alempoisi maakonna piirile vastu Järvamaad, sest Stensby lepingu järgselt oli ordul keelatud Järvamaale ilma Taani kuninga loata kindlustusi rajada. Hiljem sai aga just Paidest Järvamaa keskus.

Paide linnuse omapäraks on imposantse peatorni, Pika Hermanni olemasolu, teist nii võimast torni pole Eestis säilinud. On ka oletatud, et esimese osana ehitatigi linnuse peatorn, kuid arheoloogilised uuringud on näidanud, et torni vundament on samaaegne sellega külgnevate müüridega. Seega pole ka selge, milline osa linnusest ehitati esimesena. Et Paide oli ordulinnus, siis oli linnuses ka konvent ning selle põhiplaan oli ristküliku kujuline. Oma mõõtmetelt oli see üks Eesti väiksemaid, 1390 ruutmeetrit (vaid Pärnu kovendihoone oli väiksem, 1132 ruutmeetrit). 15. ja 16. sajandil täiustati linnust tulirelvade vastu, lõpuks rajati sinna ka muldbastionid.

Poliitilistest sündmustest on hästi teada Jüriöö ülestõusu ajal aset leidnud eestlaste saadikute ja ordu juhtkonna vahel Paides aset leidnud kohtumine, mille ajal puhkenud tüli käigus eestlased surnuks raiuti. Liivi sõja alguses suutis linnuse ülem Caspar von Oldenbockum linnust venelaste piiramise vastu edukalt kaitsta, mõni aasta hiljem läks see Rootsi võimu alla. Alles 1573. aastal suutsid venelased linnuse vallutada. Ka Poola-Rootsi sõja ajal (1600-1629) käis linnus käest kätte ning muutus lõpuks kasutuskõlbmatuks. 1636. aastal otsustasid rootslased Paide kindlustuste nimekirjast kustutada. Sellest peale on see jäänud varemetesse. 1895-1897 taastati linnuse peatorni, kuid 1941. aastal lasid taganevad Nõukogude väed selle õhku. Torn taastati uuesti 1990-1993.

Allikas: Kalvi Aluve. Eesti keskaegsed linnused. Tallinn: Valgus, 1993.

Fotod: http://farm4.static.flickr.com/3281/2483143799_b587ff3f94.jpg http://lh4.ggpht.com/

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • maja
  • ring