Ehitatakse Lihula linnus

kaardile

1238

 

Lihula ordu- ja piiskopilinnus rajati aastatel 1238-1242 Saare-Lääne piiskopi ja Liivimaa ordu ühistööna seal varem asunud muinaseestlaste linnuse asemele. Lihula oli juba muinasajal olnud oluliseks keskuseks.

Ilmselt just seetõttu otsustas piiskop Albert juba 1211. aastal, et veel paganliku Eestimaa piiskopiks (episcopus Estiensis) pühitsetud Mõõgavendade ordu rajaja Theoderichi residents pidi tulevikus asuma Lihulas.

Piiskop Theoderich liitus 1219. aastal Põhja-Eestit vallutama tulnud Taani kuningaga ja hukkus Lindanise lahingus. Tema asemel määrati Eestimaa ehk Lihula piiskopiks Alberti vend Hermann, Taani kuningas Valdemar II aga uut piiskoppi ei tunnustanud, kuna paavsti bulla lubas Eestimaa hoopis talle.

1220. aastal vallutasid Lihula rootslased [link sellele sündmusele], kes aga juba sama aasta 8. augustil sealt saarlaste poolt minema kihutati. Ehkki rootslaste sõjakäiku Lihula alla võiks käsitleda kättemaksuna Sigtuna linna vallutamise eest 1187. aastal, pole selle kohta siiski kindlaid tõendeid. Muuhulgas pole päris selge seegi, kas Sigtuna just eestlaste poolt vallutati.

Keskaegne Lihula kivilinnus oli ümbritsetud ringmüüriga ning jaotatud võrdseteks piiskopi ja ordu pooleks. Piiskop mängis linnuses siiski tähtsamat rolli, sest linnuse torn ja värav olid tema poolel, ordu aga torni ehitada ei tohtinudki.

Kuni 1251. aastani asus linnuses Saare-Lääne piiskopkonna keskus, ordu poolelt juhiti aga kuni 1477. aastani Lihula komtuurkonda. Keskaja lõpu poole Lihula tähtsus langes, ilmselt seetõttu, et selle läheduses asunud soodne sadamakoht kadus maakerke tulemusena.

Liivi sõjas sai linnus rängalt kannatada, eriti 1581. aastal. Alates sellest ajast jäi see varemetesse. Hiljem kasutati selle kive Lihula alevi ehitistes.

Allikad: Kalvi Aluve. Eesti keskaegsed linnused. Tallinn: Valgus, 1993.

Fotod: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/et/a/a7/Lihula_linnus.JPG

http://www.goestonia.ee/design/images/5914/lihula_linnus00_1158415483.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • maja
  • ring