Veebruarirevolutsiooni algus Venemaal

kaardile

23. veebruar 1917

1916. aasta teisel poolel suurenes Venemaal üha enam üldine rahulolematus. Meeletu kiirusega kasvasid streikijate arv ning talurahva väljaastumised. Eriti teravaks läks käärimine sõjaväes, kus kasvas sõjatüdimus ning rahulolematus juhtkonna üle.

Tsaarivalitsus oli rahva seas äärmiselt ebapolulaarne, kuid nood tegid oma maine päästmise asemel rida valesid otsuseid. Järjest katastroofilisemaks oli muutumas olukord ka Venemaa majanduses.
Üha halvenevas poliitilises ja majanduslikus seisus hakkas tsaarivalitsus kaaluma eraldirahu Saksamaa ning Austria-Ungariga.

Sellega oldi aga kahjuks lootusetult hiljaks jäänud, ajendades liberaalset kodanlust valmistuma paleepöördeks. 23. veebruaril (8. märtsil) 1917 algas Petrogradis aga hoopis üldstreik, mis kasvas kiiresti poliitiliseks väljaastumiseks. 26. veebruaril (11. märtsil) andis Petrogradi erisõjaväeringkonna ülem kindral Sergei Habalov käsu avada demonstrantide pihta pärast kolmekordset hoiatustuli. Sõjaväelased keeldusid seda tegemast ning hakkasid üle minema ülestõusnute poole,

27. veebruaril (12. märtsil) ühines mässava rahvaga kogu Petrogradi garnison. Ülestõusnud võtsid üle linna vanglad, kust vabastati kõik poliitilised kinnipeetavad. Sama päeva õhtuks oli terve linn ülestõusnute käes. Võitlustes sai surma umbes 800, haavata üle 600 inimese.
27. veebruaril kogunes Riigiduuma, kuid armee peakorteris Mogiljovis viibiv keiser Nikolai II saatis nii parlamendi kui Riiginõukogu puhkusele. Seepeale moodustati Riigiduuma Ajutine Komitee, mis kuulutas end järgmisel päeval kõrgeimaks võimuks riigis. Samal päeval hõivasid ülestõusnud Talvepalee, arreteerisid valitsuse ning paigutasid ministrid Peeter-Pauli kindlusesse.

Allikad: Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Tartu: Ilmamaa, 2005
Õie Elango, Ants Ruusmann ja Karl Siilivask. Eesti maast ja rahvast: Maailmasõjast maailmasõjani. Tallinn: Olion, 1998
Eesti ajalugu: kronoloogia. Tallinn: Olion, 2007                                                                                         Allikas: (pilt)
http://www.milkintheclock.com/wp-content/uploads/2009/03/revolutionfeb.jpg 

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • tulease