Revolutsioonisündmused Eestis

kaardile

02. märts 1917

Teated pealinnas möllavast revolutsioonist jõudsid Eestisse katkenud ühenduse tõttu teatava hilinemisega.

1. märtsil 1917 alustati Tallinnas siiski tööseisakutega, mis paisus 2. märtsil üleüldiseks streigiks. Ühtlasi algasid linnas miitingud ja meeleavaldused.

Demonstrantidega ühinesid käsust hoolimata ka Balti laevastiku madrused, kes ründasid üheskoos Rannavärava Paksu Margareetat, mis oli muudetud vanglaks. Vastupanu osutanud vanglaülem tapeti, vangid vabastati ning torn ise süüdati põlema.

Rannaväravast valgusid ülestõusnud laiali üle kogu linna, laastades salapolitsei peakorteri ning vabastades vange ka teistest kinnipidamisasutustest, sealhulgas Toompea kubermanguvanglast, mis süüdati samuti põlema.

Sama päeva õhtul peeti Tallinnas esimene legaalne sotsiaaldemokraatide nõupidamine, mis organiseeris järgmiseks päevaks koos Tallinna linnavalitsusega linna korda tagama rahvamiilitsaüksused. 3. märtsil 1917 kogunes ametlikult ka Tallinna Tööliste ja Sõjaväelaste Saadikute Nõukogu. Sarnased sündmused toimusid lähipäevil ka Narvas, Tartus ja teistes Eesti linnades.

Allikad: Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Tartu: Ilmamaa, 2005
Õie Elango, Ants Ruusmann ja Karl Siilivask. Eesti maast ja rahvast: Maailmasõjast maailmasõjani. Tallinn: Olion, 1998
Eesti ajalugu: kronoloogia. Tallinn: Olion, 2007                                                                                         Allikas: (pilt)
http://www.estemb.ca/static/files/099/t2_rannavarav.jpg 

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • tulease