Eestimaa Kubermangu Maanõukogu valimised ja võimukriis

kaardile

23. mai 1917

Kuigi Poska soovis Eestimaa omavalitsuste valimistega kiirustada, ei suutnud Ajutine Valitsus autonoomia rakendamise määrust kuidagi kinnitada. Seetõttu andis Poska 28. aprillil 1917 välja ajutise valimismääruse omavalitsusasutuste valimiseks 23. mail.

Valimiste organiseerimine ning selgitustööde tegemine jäi seetõttu lühikeseks ning valimisaktiivsus madalaks, jäädes kuskile 28-30% piiresse. 40 vallas ei suudetud aga valimisnimekirju üldse nii kiiresti kokku saada ning seepärast toimusid seal valimised alles juuni alguses.


Valimiste korraldamise ajal nõudis Tallinna Nõukogu Täitevkomitee kubermangukomissarilt valimiste tähtaja edasilükkamist, ent Poska soovis omavalitsusorganid ikkagi võimalikult kiiresti ametisse seada ja keeldus seda tegemast. Seetõttu otsustas Tallinna Nõukogu 26. mail Poska oma kohalt tagandada, valimised tühistada ning korraldada juuni lõpus uued.

 See otsus tähendas Nõukogus koostöö lõppemist eesti rahvuslaste ja sotsialistlike parteide vahel.

 5. juunil saatis Tallinna Nõukogu Täitevkomitee Ajutisele Valitsusele ultimaatumi, milles ähvardati Poska ametissejätmise korral ta arreteerida. Seepeale tegi Ajutine Valitsus taktikalise käigu, kutsudes Poska kiiresti Petrogradi, kuhu too jäi kuni pingete vaibumiseni juuni lõpus. Eesti omavalitsuse valimised jäid kehtima. Juunis tekkis konflikt kohaliku nõukogu ning kubermangukomissari abi Kaarel Partsi vahel ka Tartus, mis lõppes viimase tagandamisega oma ametikohast.

Allikad: Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Tartu: Ilmamaa, 2005
Õie Elango, Ants Ruusmann ja Karl Siilivask. Eesti maast ja rahvast: Maailmasõjast maailmasõjani. Tallinn: Olion, 1998
Eesti ajalugu: kronoloogia. Tallinn: Olion, 2007                                                                                    

Allikas: (pilt) http://heinar.webs.com/Jaan%20Poska.jpg 

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • tulease