Eesti Kubermangu Maanõukogu esimene istung

kaardile

01. juuli 1917

22. juunil kinnitas Ajutine Valitsus lõpuks Eesti autonoomia rakendusmääruse koos selle juhendiga. Kubermangu maanõukogu ning teiste omavalitsusorganite ülesandeks said üleriigiliste maamaksude jaotamine, kohalike maksude määramine, senise maakassa ja rüütelkondade maaomavalitsuste ülevõtmine, kohalike seaduste ja määruste koostamine riigivõimuorganitele ning valitsusele kandidaatide esitamine kubermangu kõrgematele ametikohtadele.


1. juulil 1917 peeti Toompea lossis Eesti Kubermangu Maanõukogu esimene istung. Avakõne pidas kubermangukomissar Jaan Poska.

Saadikukohad jagunesid maanõukogus peaaegu võrdselt parempoolsete demokraatide ning pahempoolsete sotsialistide vahel, mis tekitas suuri raskusi esimehe valimisel.

Ühehäälse enamusega sai selleks lõpuks radikaalsotsialistlikult meelestatud Artur Vallner (pildil), kelle asetäitjateks said Jaan Teemant ning Jüri Vilms. Asjaajamiskeeleks sai eesti keel.

Toompea loss

20.-21. juulil valiti ühtlasi ka Eestimaa Maavalitsus, mille esimeheks sai Jaan Raamot.
Eesti-, Liivi- ja Saaremaa rüütelkonnad protestisid ägedalt eestlaste omavalitsuse vastu, mis hakkas juulis ning augustis järk-järgult üle võtma baltisakslaste omavalitsusorganeid. Eestimaa rüütelkonna komitee otsustas peamees Eduard von Dellingshauseni ettepanekul Eesti autonoomia kehetuks kuulutada. Valitsusasutustele saadetud protestile ei järgnenud aga mingisugust reageeringut.

Allikad: Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Tartu: Ilmamaa, 2005
Õie Elango, Ants Ruusmann ja Karl Siilivask. Eesti maast ja rahvast: Maailmasõjast maailmasõjani. Tallinn: Olion, 1998
Eesti ajalugu: kronoloogia. Tallinn: Olion, 2007                                                                                       Allikad (pildid):
http://www.nlib.ee/html/expo/p90/p1/p-11-313.jpg  http://www.nlib.ee/html/expo/p90/p1/liikmed/Vallner.jpg 

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • tulease