Tartu piiskopkonna likvideerimine

kaardile

18. juuli 1558

Liivi sõja puhkemise järel 1558. aasta 22. jaanuaril tegid venelased enim rüüsteretki just Tartu piiskopkonna alale. Too oli Vana-Liivimaa riiklikest moodustistest ka kõige haavatavam, sest tal oli suhteliselt pikk piir Venemaaga ja seda kaitses vaid üks tugev linnus: Vastseliina.

Juunis 1558. asusid venelased seda piirama ning kuu lõpuks õnnestus see neil ka vallutada. Selleks ajaks oli Tartu viimane piiskop Hermann Wesel juba veendunud kaotuses ja püüdis oma piiskopkonda Taani kuninga pojale hertsog Magnusele anda, et see Taani kaitse alla läheks.

Sündmused arenesid aga kiiremini: juba juuli alguses olid venelased Tartu all ning pärast mõne-päevast vastupanu otsustasid linlased alistuda. Piiskop arvas, et linnamüürid ei suuda vaenlast enam kauem tagasi hoida ja pidas paremaks 18. juulil alistuda varem, et saada soodsamaid tingimusi ning vältida kaotuste suurenemist.

Venelased olidki alistumistingimuste andmisel suuremeelsed: linnast lahkuda soovijatel, sealhulgas sõjameestel, võimaldati see. Lisaks sai ka piiskop tagasi tõmbuda Kärkna kloostrisse. Kuid seda vaid ajutiselt. Paar kuud hiljem otsustas Ivan Julm ta kindluse mõttes koos mitmete teiste piiskopkonna olulisemate tegelastega küüditada Venemaale, kus too 1563. aastal ka suri.

Tartust 13 kilomeetrit loodes, Amme jõe alamjooksul paiknenud Kärkna klooster oli Eesti vanim ja suurim. Kloostri asustas 1228. aastal Tartu piiskopkonna esimene piiskop Hermann, kes veetis siin ka oma vanaduspäevad ning on maetud kloostri kalmistule. Juba 1234. aastal oli kloostris mingi hoonestus olemas, sest siis purustasid kloostri Vene väed. Peagi purustused aga taastati ning ehitustööd jätkusid. Saksakeelse nime Falkenau järgi on eestikeelses kirjanduses kloostrit nimetatud vahel ka Valkena kloostriks.

Allikas (pildid): http://www.mois.ee/tartu/karkna.shtml http://www.visittartu.com/vvfiles/e/e4bef35cf09df1346bd146089157b30a.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • haud
  • kirik
  • maja
  • nool
  • ring
  • tulease