Saare-Lääne piiskopkonna algus

kaardile

1228

Esimene Saare-Lääne piiskop (keskajal nimetati teda Saaremaa piiskopiks, nimetust Saare-Lääne piiskop kasutatakse ajalookirjutuses alates 19. sajandist) Gottfried (Godefridus) nimetati Riia piiskopi Alberti poolt ametisse hiljemalt 1228. aastal, kuid on võimalik, et see leidis aset ka juba 1227. aasta lõpu poole, pärast saarlaste alistamist.

Gottfriedi jäi paavsti poolt kinnitamata, aga Saksa keiser Heinrich VII andis 1. oktoobril 1228 piiskop Gottfriedile võimu nii Saaremaa kui Läänemaa üle koos Hiiumaaga, mida kirjeldati ühe tühja saarena (insula deserta) ja kutsuti Dageidaks (rootsi keeles ka Dagö, mis tähendab Päevasaart), ja teiste juurdekuuluvate saartega.

Juba enne seda, 29. juunil 1228, läänistas Gottfried kolmandiku enda maadest Mõõgavendade ordule (hiljem läksid need alad üle Liivimaa ordule), lisaks andis ta piiskopkonna Läänemaa-valdustes suure võimu ka vasallidele eesotsas Lodede perekonnaga, Johann von Lode oli piiskopkonna esimene teadaolev stiftifoogt. Kuid Gottfried sattus siiski vasallide ja teise piiskoppidega vastuoludesse ning lahkus 1229. aastal maalt (võimalik, et Saaremaale ei jõudnud ta kunagi).

Alles 10. oktoobril 1234. aastal nimetati ametisse uus piiskop, Heinrich I, kes piiskopkonna reaalselt asutas: ta nimetas enda residentsiks Lihula linnuse ning klaaris vahekorrad ordu ja vasallidega.

Ordu sai taas kolmandiku Saaremaast ning 1238 tehti piiskopi ja ordu vahel leping, millega otsustati kahasse rajada Lihula linnus. Vastuolud vasallidega jäid siiski ka edaspidi püsima, sest suurte ambitsioonidega Loded püüdsid teha Läänemaast enda riiki riigis, mistõttu ordu 1234. aastal Kullamaa ning 1238. aastal ka Koluvere linnuse vallutas. Viimasest sai piiskopi tugipunkt.

Allikas: Saare-Lääne piiskopkond: artiklid Lääne-Eesti keskajast = Bistum Ösel-Wiek : Artikelsammlung zum Mittelalter in Westestland. Haapsalu: Läänemaa Muuseum, 2004.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud
  • kohus
  • maja
  • mõis
  • politsei
  • ring