Meeleavaldus Maanõukogu toetuseks Tartus

kaardile

21. november 1917

Maanõukogu laialisaatmine tekitas proteste üle kogu Eesti nii maakondade maanõukogudes, linnade volikogudes kui ka erinevates seltsides.

Jaan Tõnisson avaldas 18. novembril (1. detsembril) oma Postimehes tartlastele üleskutse tulla Maanõukogu toetamiseks meeleavaldusele. Kohalikud enamlased üritasid seda igati takistada, arreteerides lühikeseks ajaks koguni Tõnissoni enda.

 Ööl vastu 21. novembrit (4. detsembrit) kehtestati linnas sõjaseisukord ning keelati kõik meeleavaldused.

Sellele vaatamata kogunesid samal päeval Eesti tagavarapolgu ohvitserid koos osade sõduritega ning erinevate eesti seltside liikmed Raekoja platsile (pildil). Raekoja torni heisati sinimustvalge lipp ning rahvast kutsuti üles tunnistama Maanõukogu kõrgeimaks võimuks Eestis. Kuigi enamlased saatsid platsile oma sõjajõud, lõppes demonstratsioon rahulikult.


Ööl vastu 22. novembrit (5. detsembrit) arreteeriti koos kümmekonna eesti ohvitseriga ka Tõnisson ning viidi Tallinna ülekuulamisele. Kingissepp laskis Tõnissoni siiski vabaks ning soovitas tal eksiili minna, mida mees Eesti Maanõukogu diplomaadina lõpuks tegigi. Vastuhakke Nõukogude võimu vastu tuli novembris ette ka Haapsalus.
19. novembriks (2. detsembriks) 1917 oli Tallinnas kogu võim läinud ametlikult Eestimaa Maavalitsuselt üle Eesti Nõukogu Täitevkomiteele. Maavalitsusel õnnestus kõrvaldada suurem osa asjaajamisdokumente ning teha tühjaks rahandusosakond.

Allikad: Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Tartu: Ilmamaa, 2005
Õie Elango, Ants Ruusmann ja Karl Siilivask. Eesti maast ja rahvast: Maailmasõjast maailmasõjani. Tallinn: Olion, 1998
Eesti ajalugu: kronoloogia. Tallinn: Olion, 2007
Eesti ajaloo atlas. Tallinn: Avita, 2006.                                                                                                 Allikas (pildid):
http://f.postimees.ee/f/2009/05/29/185839t40h0947.jpg 

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • mõis
  • tulease