1556. aasta Võnnu maapäev

kaardile

mai 1556

1556. aasta mais sai ordu Kuramaalt kätte mitu peapiiskop Wilhelmi kirja oma vennale Albrechtile, kus oli juttu Liivimaa ründamise plaanidest, millest kõige suurejoonelisema järgi pidi merelt löögi andma Taani, samal ajal kui Preisimaa ja Poola-Leedu lõuna poolt sisse tungivad.

Tegemist oli ordu positsioonilt vaadates selge reetmisega ning nõnda kutsuti sedakorda Võndu (Cesisesse) kokku uus maapäev. Peapiiskop sinna ei läinud, vaid valmistus oma pealinnuses Kokneses piiramise vastu.

Ta külvas aga veel lisaumbusaldust enda vastu, kui võõrustas ordus suure kahtluse alla langenud Poola-meelset maamarssalit Jasper von Münsterit, kes mõni aeg hiljem Leetu põgenes ja ärgitas kuningas Sigismund II Augustit samuti Liivimaad ründama.

Võnnus toimunud maapäeval otsustasid Liivimaa seisused ordu eestvedamisel peapiiskop Wilhelmile sõja kuulutada, et tema riigireeturlikud kavad ei õnnestuks. Vaenukiri saadeti talle 16. juunil ning seal märgiti, et ta pole kunagi õige peapiiskop olnud, vaid ainult ilmalik vürst, kes Liivimaad keisririigist lahutada tahab.

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • näitus
  • sild
  • tulease