Pommeri ja Taani püüavad vaenust vahendada

kaardile

august 1556

Peapiiskopi vangistamine kodusõjas oli 16. sajandi Euroopas küll mitte täiesti erandlik, kuid üpris harvaesinev juhtum. Peapiiskop Wilhelmi sugulased ja plaani kaasosalised Preisimaa hertsog, Poola kuningas ja Mecklenburgi hertsog püüdsid teha kõik endast oleneva, et näidata ordut agressorina ja hertsogid püüdsid koguni sõlmida sõjalist liitu Liivimaa ründamiseks.

See siiski ebaõnnestus, sest ükski Saksa riigivürst polnud nõus oma nahka kauge Liivimaa pärast turule viima. Küll aga langes ordu keisririigis mõneks ajaks ebasoosingusse, millest ta 1556. aasta lõpuks siiski välja tuli, kuna Saksa ordu ja teised Liivimaa ordule sümpatiseerivad jõud esitasid vürstidele ka ordupoolse versiooni sündmustest.

Välisjõud tegid pingutusi ka Liivimaa sisetüli lahendamiseks. 1556. aasta augustis sekkusid Pommeri hertsogiriigi saadikud, kes vaatlesid olukorda maal ja tulid järeldusele, et nemad ei suuda tüli lahendada, kuna see peapiiskopi ja ordu vahel liialt põhimõtteline oli.

Seetõttu anti teatepulk üle Taanile, mille saadikud sekkusid 1556. aasta lõpus. Ehkki Taani oli varem olnud tihedates suhetes Preisimaa hertsogiga, ei soovinud ta seda, et Preisimaa ja Poola-Leedu Liivimaa enda mõju alla saaks. Seetõttu ei nõudnud Taani saadikud peapiiskopi ja tema koadjuutori tingimusteta restitueerimist (ametisse tagasipanekut), vaid olid valmis ka kompromissideks.

Taanlaste eesmärgiks oli samas vältida ka ordu ülemvõimu Liivimaal, mistõttu nad Riia peapiiskopkonna kaotamist või ordu sõltlaseks muutmist samuti ei toetanud. 1557. aasta jaanuaris jõuti kompromissini, et peapiiskop Wilhelmi asemel peaks uueks kirikuvürstiks saama tema koadjuutor Christoph, kes valitseks aga teisi Liivimaa seisusi arvestades ja loobuks igasugusest ilmaliku võimu taotlemisest. Selle plaaniga oli sunnitud nõustuma ka vangistatud peapiiskop. Kuid ootamatult tekkis siiski tõrge: 1557. aasta aprillis sekkus asja otsustavalt Poola-Leedu kuningas Sigismund II, kes keeldus sellist kompromissi tunnustamast.

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • näitus
  • sild
  • tulease