Venelased vallutavad Tartu

kaardile

18. juuli 1558

Juuni alguses tungisid Vene väesalgad Tartu piiskopkonda ning asusid Vastseliina linnust piirama. See alistus pärast umbes kolmenädalast piiramist, kui linnuses olevad palgasõdurid ja tsiviilisikud kapituleerumist nõudsid. Selle aja jooksul olid venelased vallutanud ka Emajõel paiknevad Uus- ja Vana-Kastre linnused, viimase Russowi kroonika järgi sel teel, et kaitsjad venelaste agendi poolt purju joodeti.

Juuli alguses jõudsid venelaste väesalgad Tartu alla. Piiskop oli küll appi palunud ordut, kuid see pidas venelaste sõjasalka liiga suureks ega julgenud venelasi segama minna. Nõnda algas linna pommitamine ja juba kümme päeva pärast piiramise algust otsustasid tartlased alistuda. Venelased olid esialgu nendega väga lahked, lubades nendel, kes Vene võimu alla jääda ei taha, linnast lahkuda ja lubasid säilitada ka linna kõik privileegid. Kuid peagi nende suhtumine muutus: tsaari käsul küüditati nii viimane piiskop Hermann II kui ka mitmed teised tähtsad piiskopkonna tegelased veel 1558. aastal Venemaale.

Pärast Tartu langemist puhkes Liivimaal paanika, mida kõige ilmekamalt on kujutatud Russowi kroonikas, kus kirjeldatakse, kuidas liivimaalased ei põgenenud mitte ainult venelaste, vaid ka kuuskede ja põõsaste eest. Nõnda langes venelaste kätte kogu Tartu piiskopkond, aga ka Virumaa ja osa Viljandi komtuurkonnast koos Laiuse ja Põltsamaa linnustega. Veelgi suurema katastroofi Liivimaa ordule hoidis ära noor Paide linnusepealik Caspar von Oldenbockum, kes suutis linnust väikese sõjasalga abil venelaste eest edukalt kaitsta ja keda seetõttu on nimetatud ka "Liivimaa viimaseks rüütliks".

Allikas: Mati Laur. Eesti ajalugu varasel uusajal 1550-1800. Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastus, 1999.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • näitus
  • nool
  • ring
  • tulease