Viljandi langemine ja saatus Vene võimu ajal.

kaardile

21. august 1560

Augusti alguses jõudsid venelased Liivimaa tugevaima ordulinnuse Viljandi alla, mida kaitses endine ordumeister Wilhelm Fürstenberg.Tal oli käsutada üpris väike vägi: 300 palgasõdurit, 150-meheline linna lipkond ja 50 põgenikku. Samas oli linnus hästi varustatud laskemoona ja suurtükkide poolest, ka toidumoona oli küllaldaselt.

Vene vägedes, mis Viljandit piirama asusid, oli väidetavalt 40 000 meest, tõenäoliselt küll vähemalt kaks korda vähem. Igal juhul oli nende ülekaal tohutu ja pärast seda, kui 11. augustil algas linna pommitamine, panid nad selle ka maksma. Enamik linnast langes tuleroaks ning venelased vallutasid selle. Ordulinnus pidas siiski veel vastu.

Peale intensiivset pommitamist varises ka osa linnusemüürist, kuid tegelikult ohtu, et linnus venelaste kätte langeb, veel ei olnud. Ent siis tõstsid linnuses mässu palgasõdurid, kes olid tükk aega ilma palgata olnud. Ehkki Fürstenberg pakkus neile palgaks oma isiklikku vara, otsustasid nood linnuse kaitsmisest ikkagi loobuda ja koos linnusest saadud varaga lahkuda. Hästi neil siiski ei läinud, sest maruvihane ordumeister Kettler lasi nad üles puua.

Fürstenberg vangistati aga ja viidi Venemaale, kus ta 1568. aastal suri. Enamik linlastest põgenes Liivimaa vallutamata osadesse, paigale jäi vaid neli perekonda.

Samal ajal püüdsid venelased vallutada ka Paide linnust, kuid taas suutis Oldenbockum seda edukalt kaitsta.

Vene võimu ajal sai Viljandi linnuse valitsejaks Aleksei Adašev, kes oli Ivan Julma üks olulisemaid nõuandjaid. Linna asus elama suur hulk venelasi, kes pidasid seal kõrtsi ja kasvatama aedvilju. Eestlased elasid linnaagulites, ka sakslased elasid pigem omaaegsest linnasüdamest väljaspool, kuna viimases olid vaid ahervaremed.

Viljandi linnust ja linnamüüri kindlustasid venelased siiski oluliselt, ainult linnuse tinakatus lõhuti ära ning sellest valati kuule.

Allikad: Mati Laur. Eesti ajalugu varasel uusajal 1550-1800. Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastus, 1999.

Viljandi ajalugu, juht ja linnaplaan. 1939.

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • näitus
  • nool
  • ring
  • tulease