Talupoegade ülestõus Harju- ja Läänemaal

kaardile

september 1560

1560. aasta sügisel laastasid venelased lisaks Viljandi ümbrusele ja Järvamaale juba ka Harju- ning Läänemaad. Seetõttu sattusid raskesse olukorda ka sealsed talupojad, keda isandad ei suutnud kaitsta. Nõnda puhkes talupoegade ülestõus, mis haaras Märjamaa, Hageri ja Kullamaa kihelkonnad. Talupojad valisid endale kuningaks ühe sepa, keda nad vankril sõidutasid ja kaks kübarat koos nendest läbi torgatud okstega krooniks pähe panid.

Talupoegade poliitiliste taotluste kohta on midagi raske öelda, kuid paistab, et ennekõike ootasid nad, nagu Jüriöö ülestõusu ajalgi, Rootsi toetust. Samuti palusid nad ebaõnnestunult abi Tallinna raelt. Seejärel asusid 300 talupoega Koluvere linnust piirama, kuid kohale saabunud Läänemaa stiftifoogti Christoph von Münchhauseni väesalk purustas nende väe. Nimelt olid nad kaasa võtnud ka Lihula talupoegi, keda enda ees ajades jätsid nad mulje, justkui tuleks piirajatele abiväge. Kui nood oma eksitust märkasid, siis oli juba hilja. Talupoegade "kuningas" võeti kinni ja hukati.

Allikas: Mati Laur. Eesti ajalugu varasel uusajal 1550-1800. Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastus, 1999.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • näitus
  • nool
  • ring
  • tulease