Pätsi valitsuse erakorraline koosolek

kaardile

12. märts 1934 kell 17:30

Õhtul algas Toompea lossis valitsuse erakorraline koosolek. Riigivanem Päts teatas, et vabadussõjalaste tegevuse peatamiseks tuleb riigis võtta erakorralised meetmed: kehtestada üleriigiline kaitseseisukord, määrata erukindral Johan Laidoner (pildil) vägede ülemjuhatajaks ning sisekaitseülemaks.

Valitsus vormistaski riigivanema otsused ning ka sisekaitseülema Laidoneri määruse EVL-i sulgemise ning igasuguste koosolekute ja meeleavalduste keelamise kohta. Kokku arreteeriti Eestis üle 500 vabadussõjalase, kellest enamik lasti peagi vabaks.

1934. aasta juuniks oli vanglas veel vaid 70 vabadussõjalast. Kogu riigipööre viidi läbi veretult, kuskil ei osutatud relvajõududel mingisugust vastupanu.

Riigipöörde põhipõhjuseks oli arvatavasti Eesti ärev sisepoliitiline olukord, mida vabadussõjalased oma räige propagandaga üha tervavamaks ajasid. Vanemad erakonnad olid sellest äärmiselt häiritud ning soovisid EVL-i tegevust piirata. Samuti õhkus rahva seast selge soov, et keegi paneks riigis üle pika aja lõpuks maksma korra. Seda olidki nii Päts kui ka Laidoner  igati valmis õiget hetke ära kasutades tegema.

Allikad: Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Tartu: Ilmamaa, 2005
Õie Elango, Ants Ruusmann ja Karl Siilivask. Eesti maast ja rahvast: Maailmasõjast maailmasõjani. Tallinn: Olion, 1998
Eesti ajalugu: kronoloogia. Tallinn: Olion, 2007                                                                                           Allikas (foto):
http://vikerraadio.err.ee/saade/pildid_11/johan_laidoner.jpg 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline