Venelased piiravad esimest korda Tallinna

kaardile

21. august 1570

Pärast seda, kui hertsog Magnusest oli 1570. aasta suvel saanud Ivan Julma vasall ja "Liivimaa kuningas", saabus ta suure, võimalik, et kuni 25000-mehelise väe eesotsas Tallinna piirama. See algas 21. augustil, kuid et rootslastel oli võimalik mereteed pidi piiratutele pidevalt sõjamoona ning toiduaineid juurde vedada, siis ei suutnud venelased terve talve kestnud piiramise ajal linna tõsisemalt ohustada. Suuremaks ohuks kui venelased, oli tallinlastele puhkenud katkuepideemia. See levis aga ka venelaste laagrisse ja sundis neid 16. märtsil 1571 piiramist lõpetama. Samaaegselt oli piiratud ka Paidet, mis juba kolmandat korda suutis Vene vägedele vastu pidada.

Pärast seda, kui Tallinna piiramine oli nurjunud, kartis üks venelastega koostööd tegema hakanud liivimaalastest, endine Tartu stiftifoogt Elert Kruse, tsaari kättemaksu ning otsustas Poola teenistusse üle minna. Enne seda püüdis ta aga Tartut poolakate kätte mängida, korraldades seal venelastevastase mässu. See siiski ebaõnnestus ja paljud tartlased hukati ning küüditati. Sellest ehmunud hertsog Magnus põgenes Saaremaale. Kuid peagi sai selgeks, et tsaari viha teda ei ohusta ning ta jäi jätkuvalt "Liivimaa kuningaks".

Allikad: Andres Adamson. Hertsog Magnus 1540-1583: tema elu ja aeg. Tallinn: Argo, 2005.

Mati Laur. Eesti ajalugu varasel uusajal 1550-1800. Tallinn, Eesti Entsüklopeediakirjastus, 1999.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • näitus
  • nool
  • ring
  • tulease