Pärnu ordulinnus

kaardile

1265

Pärnu linnust on esimest korda mainitud 1265. aastal. Selle esmase ehitusjärgu kohta pole peaaegu midagi teada. On arvatud, et konvendihoone ehitati 1311. aasta paiku ordumeister Gerhard Jorke ajal. Kuna linnuse ümber kasvanud asulast sai peagi linn, siis ümbritseti see linnamüüriga, mis ühendati ka linnuse kaitsesüsteemidega. Linnust ja linnamüüri täiustati oluliselt 15. sajandil, kui kindlustuti tulirelvade vastu.

Pärnu linnus oli Pärnu komtuuri residentsiks. Tegemist oli küllaltki olulise ordukäsknikuga, kuid ometi oli tema konvendihonne Liivimaa väiksemaid. 1562. aastal läks linnus kõigepealt poolakate, siis aga rootslaste kätte. 1565. aastal vallutasid Pärnu taas poolakad, 1575 aga venelased. 1581. aastal said poolakad linnuse taas enda kätte. Ka 17. sajandi alguses käis Pärnu mitmel korral käest kätte.

Seetõttu sai linnus tõsiselt kannatada, kuid sajandi lõpus see taastati koos linnakindlustusega. 1710. aastal langes linn aga venelaste kätte ja seejärel kindlustusel suurt tähendust enam polnud.

Allikas: Kalvi Aluve. Eesti keskaegsed linnused. Tallinn: Valgus, 1993.

Foto: http://et.wikipedia.org/wiki/Pilt:P%C3%A4rnu_ordulinnus.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • maja
  • ring