Narva Hermanni linnus

kaardile

1254

Narva linnusel oli väga suur strateegiline tähtsus Liivimaa idapiiri kaitsel. See rajati taanlaste poolt tõenäoliselt 1250. aastatel, kuid hävitati mitmel korral venelaste poolt.

Praeguseni säilinud linnuse osad pärinevad tõenäoliselt 13. ja 14. sajandi vahetusest. 14. sajandi keskpaigaks oli valminud kastellilaadne linnus koos võimsa peatorniga. Kui Liivimaa ordu linnuse 1343. aastal linnuse enda valdusesse sai, algasid seal peagi ümberehitused. Kastell ehitati ümber konvendiks ja seda tugevdati oluliselt.

Oletatakse, et idapoolne, vastu jõge olev kaitsemüür ehitati alles 15. sajandil, kuna see oli looduslikult kõige paremini kaitstud. Viimased tõsisemad ümberehitused toimusid ilmselt 15. ja 16. sajandi vahetusel, kui kõrgendati peatorni Pikka Hermanni ja tugevdati müüre, seda seoses Ivangorodi (Jaanilinna) linnuse ehitamisega jõe vastaskaldale.

Narva linnus alistus Liivi sõjas venelastele 12. mail 1558, kui linn oli päev varem tulekahju tõttu langenud.

1581. aastal langes Narva rootslaste kätte, kes seda kuni 1704. aastani suutsid hoida.

Linnus jäi suhteliselt heasse seisu ning seda taastati ka 19. sajandi vältel.

Teises maailmasõjas purustati seda oluliselt, kuid alates 1950. aastatest on teda ka tuntavalt restaureeritud. Seetõttu on ta üks paremas seisukorras olevaid Eesti ordulinnuseid.

Allikas: Kalvi Aluve. Eesti keskaegsed linnused. Tallinn: Valgus, 1993.

Foto: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/1/19/Narva-linnus.jpg/280px-Narva-linnus.jpg

http://www.forttour.net/279i598x316.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • maja
  • ring