Venemaa keisri ukaasid talupoegade olukorra parandamiseks

kaardile

1803

Alekander I valitsusajal anti Vene impeeriumis välja mitmeid talurahva olukorda parandavaid seadusi, mille lõppeesmärgiks pidi olema pärisorjuse kaotamine. Nendest üks olulisemaid oli 1803. aastal väljastatud ukaas vabade maaharijate kohta, millega anti mõisnikele õigus talupojad soovi korral pärisorjusest vabastada, sealjuures nad maaomanikeks tehes. Seega orienteeriuti Vene impeeriumis talupoegade koos maaga vabastamisele, mis pidi neile tagama stabiilse sissetuleku ka pärast pärisorjuse kaotamist. Kuid Balti kubermangude aadlikud otsustasid hiljem teatavasti teisit, talupoegadele maad ei antud ning esilagu oli väga raske ka selle väljaostmine. Ometi andis 1803. aasta seadus ka Eesti talupoegadele vähemalt teoreetilise võimaluse pärisorjusest vabaneda.

Lisaks 1803. aasta seadusele piiras Aleksander I pärisorjust ka mitmel teisel viisil: 1802. aastal keelati mõisnikel talupoegi Siberisse asumisele saata, 1807. aastal keelati neid kohtuotsuseta sunnitööle saata, 1808. aastal keelustati talupoegade oksjonitel müümine. Samuti laiendati talupoegade majanduslikke õigusi: 1812 lubati neil kaubelda ka muuga kui ainult enda toodetud kaubaga ning 1817. aastal lubati neil pidada ka vabrikuid.

Allikas: Eesti ajalugu. IV: Põhjasõjast pärisorjuse kaotamiseni, lk-d 203–211.

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • mõis
  • raamatukogu
  • tulease