Keiser kinnitab Liivimaa talurahvaseadused

kaardile

03. veebruar 1804

Pärast seda, kui Eestimaal oli vastu võetud talurahvaregulatiiv "Iggaüks", nõudis keskvalitsus ka Liivimaa aadlikelt uute talurahvaseaduste väljatöötamist.

Esialgu püüdsid mõisnikud teha vaid mõõdukaid parandusi, ent kuna 1803.-1804. aastaks oli juba selge, et "Iggaüks" polnud oma ootusi täitnud, siis nõuti Liivimaa rüütelkonnalt juba radikaalsemaid muudatusi.

1804. aasta veebruariks esitasidki rüütelkonnad omapoolse nägemuse ning tsaar kinnitas selle. Liivimaa talurahvaseadustega loodi samuti valla- ja kihelkonnakohtud, kehtestati piirangud koormistele ning piirati mõisniku kodukariõigust. Lisaks anti talupoegadele luba ka oma maid päriseks osta, kuid maa päriseks müümine sõltus siiski endiselt mõisnikust.

Et koormisi ühtlustada, loodi Liivimaal ka spetsiaalne revisjonikomisjon, mis asus talu- ja mõisamaid üle mõõtma ning maa kvaliteeti määrama. Kui see toiming oli sooritatud, anti talupoegadele ka uute koormistega vakuraamatud. Liivimaa talurahvaseadused osutusid Eestimaa omadest tunduvalt talupojasõbralikumateks ja sundisid ka Eestima aadlikke uutele järeleandmistele asuma.

Allikas: Eesti ajalugu. IV: Põhjasõjast pärisorjuse kaotamiseni, lk-d 203–211.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • mõis
  • raamatukogu
  • tulease